Μαθηματικά Ε΄ – Κριτήρια Διαιρετότητας

Μάι 202018

Αγαπημένοι και αγαπημένες μου,

επανερχόμαστε δυναμικά με τα αγαπημένα μας μαθηματικά και σκέφτηκα σήμερα να θυμηθούμε τα κριτήρια διαιρετότητας. Μέσα στο φύλλο εργασίας θα βρείτε σύντομα τη θεωρία του σχολικού μας βιβλίου (όπως και στην εικόνα παρακάτω) και ακολουθούν μερικές ασκήσεις για εμπέδωση.

Σήμερα οι ασκήσεις δεν είναι υποχρεωτικές, οπότε αν κάποια σας δυσκολεύει πολύ, μπορείτε να μην την κάνετε… βέβαια πάντα αξίζει η προσπάθεια, έτσι δεν είναι; 😉

Φιλάκια πολλά, καλά να περνάτε!!!!

Κριτήρια Διαιρετότητας

από κάτω από: Μαθήματα εξ αποστάσεως| με ετικέτα  |  | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μαθηματικά Ε΄ – Κριτήρια Διαιρετότητας

23/4: Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου
Στις 23 Απριλίου 1616 έφυγαν από την ζωή δύο μεγάλα ονόματα των γραμμάτων: ο ισπανός συγγραφέας του «Δον Κιχώτη» Μιγκέλ Ντε Θερβάντες και ο άγγλος δραματουργός Γουίλιαμ Σαίξπηρ. Με αφορμή το διπλό αυτό γεγονός, η UNESCO έχει καθιερώσει την 23η Απριλίου ως την Παγκόσμια Ημέρα του Βιβλίου.