Φυσική Ε΄ – Το πεπτικό σύστημα

Απρ 202029

Καλημέρα, παιδάκια μου!!!

Σήμερα λέω να κάνουμε μια επανάληψη στο κεφάλαιο της φυσικής μας για το πεπτικό σύστημα.

Αν δεν έχετε τα βιβλία σας, μπορείτε να βρείτε το πράσινο βιβλίο σ΄αυτόν εδώ το σύνδεσμο: Φυσική Ε΄- το πεπτικό σύστημα (πράσινο βιβλίο). Και επίσης μπορείτε να δείτε αυτό το πολύ ωραίο βιντεάκι!. Δεν θα σας χρειαστεί κάτι άλλο. Σας έχω πολύ όμορφες, εύκολες και διασκεδαστικές δραστηριότητες, παιχνίδια, κουίζ, αντιστοιχίσεις κι ένα σταυρόλεξο! Όλα έχουν κάτι να σας προσφέρουν και λύνονται γρήγορα και ευχάριστα!

Οπότε, διαβάζουμε πρώτα πολύ καλά το κεφάλαιο, βλέπουμε και το βιντεάκι… και ξεκινάμε!  (το όνομα δεν θα χρειαστεί στις ασκήσεις)

1. Τα όργανα του πεπτικού συστήματος (άσκηση συσχέτισης)
  2. Το πεπτικό σύστημα του ανθρώπου (άσκηση συσχέτισης)
  3. Τα θρεπτικά στοιχεία των τροφών (άσκηση συμπλήρωσης – εννοιολογικός χάρτης)
  4. Τα θρεπτικά στοιχεία των τροφών (κουίζ)
  5. Τα δόντια μας και το εσωτερικό τους (κουίζ)
  6. Ισορροπημένη διατροφή (κουίζ)
  7. Πεπτικό Σύστημα – Σταυρόλεξο  ***Οδηγίες: 1. πατάμε πάνω σε κάθε λέξη για να δούμε τον ορισμό της, 2. γράφουμε τη λέξη και πατάμε “οκ” (αν είναι σωστή γίνεται μπλε), 3. αφήνουμε για το τέλος ό,τι δεν μπορούμε να βρούμε και για τον τελικό έλεγχο πατάμε  “solve”

Ανυπομονώ να μου πείτε πώς σας φάνηκαν όλα αυτά! Μπορείτε να μου γράψετε τη γνώμη σας ως σχόλιο στην ανάρτηση. Ξέρετε πώς αφήνουμε ένα σχόλιο; Δείτε τη φωτογραφία: Βρείτε κάτω από την ανάρτηση (όχι στη φωτογραφία) το σημείο που δείχνει ο κόκκινος κύκλος, που λέει “σχόλια” ή “δεν υπάρχουν σχόλια”, πατήστε το και αμέσως θα ανοίξει η φόρμα των σχολίων. Εκεί γράφετε, βάζετε τα στοιχεία σας και πατάτε “δημοσίευση”. Αυτό ήταν!

Καλό και διασκεδαστικό διάβασμα, φιλάκια πολλά!!!

ΥΓ. Το παιχνιδάκι με τα όργανα του πεπτικού συστήματος το έφτιαξα ειδικά για σας, ενώ το σταυρόλεξο προέρχεται από το εκπαιδευτικό blog  Ξεκούρδιστη τάξη. Όλα τα υπόλοιπα βρίσκονται μέσα στο Φωτόδεντρο και στην εμπλουτισμένη έκδοση του πράσινου βιβλίου της Φυσικής μας, που σας έδωσα παραπάνω… Καλή μελέτη και καλή διασκέδαση (και πάλι)!!! ♥

4 σχόλια στο άρθρο

“Φυσική Ε΄ – Το πεπτικό σύστημα”

1. 29 Απριλίου, 2020 στις 19:44       Δήμητρα Έγραψε:

Κυρία καλησπέρα!!!
    Στα κουίζ του πεπτικού συστήματος μπόρεσα να “ανοίξω” μόνο το 1 και το 3. Το σταυρόλεξο το βγάζει σε ξένη γλώσσα..Ευχαριστώ

2. 30 Απριλίου, 2020 στις 01:42       ΔΑΛΛΗ ΜΑΡΙΑ Έγραψε:

Δημητρούλα μου, πιθανολογώ ότι ίσως το πρόβλημα έχει να κάνει με το Adobe Flash player ή κάποιο άλλο πρόγραμμα που μεσολαβεί για να μπορεί να σου τα εμφανίσει σωστά. Ίσως κάποια συσκευή δεν υποστηρίζει αυτά τα προγράμματα… Πάντως, και να μην μπορέσεις να διορθώσεις το πρόβλημα, δεν πειράζει… 🙂

3. 5 Μαΐου, 2020 στις 16:28       ΣΤΑΜΑΤΗΣ Έγραψε:

Κυρια στο βιντεακι με το πεπτικο συστημα το
    παγκρεας ειναι σε λαθος μερος.Το εχουν αρειστερα ενω πρεπει να ειναι δεξια.το σταυρολεξο το εκανα, αλλα δεν ανοιγαν ολα και σε μενα απο το φωτοδεντρο

• 6 Μαΐου, 2020 στις 00:47       ΔΑΛΛΗ ΜΑΡΙΑ Έγραψε:

Σταμάτη μου, είδα αρκετές φωτογραφίες με το πεπτικό σύστημα και η αλήθεια είναι ότι για τη θέση του παγκρέατος, πράγματι, υπάρχουν διαφορές. Οι πιο ακριβείς απεικονίσεις (π.χ. από πανεπιστήμια ή γιατρούς) το δείχνουν μάλλον στη μέση, με ένα μέρος του να ξεκινά από αριστερά και να φτάνει δεξιά… Ρίξε μια ματιά εδώ: https://giourdasxeirourgiki.gr/wp-content/uploads/2016/03/1.jpg

25/4/1850: Ο Πάουλ Γιούλιους φον Ρόιτερ, ιδρυτής του πρακτορείου ειδήσεων Reuters, χρησιμοποιεί 40 περιστέρια για να μεταφέρει στους πελάτες του το κλείσιμο των τιμών του χρηματιστηρίου.