Θρανίου Τόπος

Η γνώση είναι δύναμη, όπως και η αγάπη. Αγαπάμε το σχολείο μας, αγαπάμε την παιδεία μας, αγαπάμε τα παιδιά μας!

Γεωγραφία Ε΄ – Νησιά και Νησιωτικά συμπλέγματα

Απρ 20184

Η Γεωγραφία μοιάζει να είναι ένας μόνιμος βραχνάς για το δάσκαλο, αφού παλεύει από τη μια να καλύψει την απαιτούμενη σχολική ύλη και να μάθουν τα παιδιά όμορφα και χρήσιμα πράγματα και από την άλλη να τιθασεύσει τις ορδές των χασμουρητών από τους μαθητές του  που συνήθως τη θεωρούν αδιάφορη, βαρετή και μάθημα «δευτερεύον»…

Εμείς θεωρούμε ότι, σε τέτοιες πραγματικές καταστάσεις, μια καλή λύση είναι η εμπλοκή των μαθητών και η άμεση συμμετοχή τους στην αναζήτηση και χρήση των πληροφοριακών στοιχείων κάθε γνωστικού αντικειμένου. Η χρήση εποπτικών μέσων είναι εξαιρετικά βοηθητικός παράγοντας και ευτυχώς η σύγχρονη τεχνολογία έχει να επιδείξει αρκετά από αυτά. Τα σημερινά παιδιά δυστυχώς ή ευτυχώς ξετρελαίνονται να κάνουν «κλικ»…  οπότε αυτή τη φορά ας το χρησιμοποιήσουμε για το καλό τους!

Παρακάτω παραθέτουμε μια παρουσίαση του Power Point ως πρόταση διδασκαλίας για το κεφάλαιο «Νησιά και νησιωτικά συμπλέγματα» της Ε΄ Δημοτικού (με το αντίστοιχο μ-σενάριο) και ελπίζουμε να είναι χρήσιμο εργαλείο για όποιον επιθυμεί να το χρησιμοποιήσει. Στο τέλος της παρουσίασης υπάρχει ενσωματωμένο ηλεκτρονικό φύλλο εργασίας  (κουΐζ).

Καλή περιήγηση!

Νησιά και νησιωτικά συμπλέγματα (παρουσίαση Power Point)

Νησιά και νησιωτικά συμπλέγματα (προβολή Power Point)

S10_m_senario_dalli_maria

Δημιουργοί μ-σεναρίου: Αναστασία Γεγγενίδη, Μαρία Δάλλη (εκπαιδευτικοί ΠΕ70)

Σαν σήμερα

1. 30/03/1867: Οι Ρώσοι πουλάνε την Αλάσκα στην Αμερική για 7,2 εκατομμύρια δολάρια, μην ξέροντας ότι κάτω από τους πάγους κρύβεται μαύρος χρυσός. Τα αμερικανικά μέσα ενημέρωσης κατηγορούν την κυβέρνηση ότι διασπάθισε το δημόσιο χρήμα για να αγοράσει ένα παγόβουνο.