Τα δόντια!
![](https://blogs.sch.gr/daidalos/files/2022/01/dontia-ejvfylo.png?x93596)
Στα πλαίσια του Εργαστηρίου δεξιοτήτων ζω καλύτερα-ευ ζην, στο 7ο και τελευταίο εργαστήριο με θέμα τη διατροφή, αποφασίσαμε να ασχοληθούμε με τα δόντια.
Διαβάσαμε το βιβλίο ‘‘Ο Σοκολάκης και Ζαχαρούλα Τρυποδοντή που έφερε στην τάξη μαθητής.
Λήψη αρχείου
Πήραμε ως εργασιούλα για το σαββατοκύριακο να βρουν τα παιδιά, να κόψουν και να κολλήσουν στη σωστή στήλη(χαρούμενο και λυπημένο δοντάκι) τροφές υγιεινές και μη υγιεινές για τα δόντια μας.
Τη Δευτέρα 24.1.2022 συνεχίσαμε το εργαστήριο για τα δόντια και τη διατροφή μέσω τηλεκπαίδευσης, καθώς δε λειτούργησε η δια ζώσης διδασκαλία λόγω των άσχημων καιρικών συνθηκών.
Τα παιδιά παρουσίασαν την εργασία τους και μιλήσαμε για τη σωστή διατροφή προκειμένου να έχουμε γερά και υγιή δόντια!
![20220204 132020](https://blogs.sch.gr/daidalos/files/2022/01/20220204_132020-e1644068657425-300x225.jpg?x93596)
Παίξαμε παιχνιδάκια…
Η Τρίτη, 25.1.2022 και η Τετάρτη 26.1.2022 λόγω των άσχημων καιρικών συνθηκών κηρύχτηκαν ως μέρες αργίας και ανεστάλη τόσο η δια ζώσης λειτουργία των σχολείων όσο και η εξ αποστάσεως.
Την Πέμπτη 27.1.2022 συνεχίσαμε το εργαστήριο για τα δόντια και τη διατροφή μέσω τηλεκπαίδευσης, καθώς δε λειτούργησε η δια ζώσης διδασκαλία λόγω των άσχημων καιρικών συνθηκών.
Μάθαμε για τα νεογιλά δοντάκια. Παρακολουθήσαμε βίντεο :
ΓΙΑΤΙ ΠΕΦΤΟΥΝ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΜΑΣ
και μάθαμε το τραγούδι :
ΟΔΟΝΤΟΣΤΟΙΧΟΥΛΑ
ΠΑΙΧΝΙΔΙ
Παίξαμε παιχνίδι : Τα δόντια μου αγαπώ, να τα φροντίζω εγώ μπορώ!
Αξιολόγηση του Εργαστηρίου
Με το 7ο εργαστήριο δεξιοτήτων με θέμα τα δόντια, ολοκληρώσαμε τα εργαστήρια δεξιοτήτων ζω καλύτερα-ευ ζην, με θέμα τη διατροφή. Αξιολογώντας την πορεία και των 7 δραστηριοτήτων, με τα παιδιά θυμηθήκαμε τις δραστηριότητες με τις οποίες ασχοληθήκαμε με θέμα τη Διατροφή και τις αποτυπώσαμε εικαστικά.