Η ΓΙΟΡΤΗ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ

ΜΗΤΕΡΑ, ΜΑΝΟΥΛΑ, ΜΑΝΑ, ΜΑΜΑ

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΤΗ ΓΙΟΡΤΗ ΣΟΥ!

Με την επιστροφή μας στο σχολείο αμέσως μετά τις πασχαλινές διακοπές, ασχοληθήκαμε με το πιο αγαπημένο πρόσωπο στη ζωή των παιδιών  και τη  γιορτή της μητέρας ή ημέρα της μητέρας, που εορτάζεται τη δεύτερη Κυριακή του Μαίου.

Διαβάσαμε το όμορφο παραμύθι της Σοφία Παράσχου : ” H KOKO” και συζητήσαμε για το τι σημαίνει η λέξη Μανούλα.

Ζωγραφίσαμε το κάθε παιδί το πορτραίτο της μαμάς του και το παρουσιάσαμε στην τάξη, θέτοντας και σχετικές ερωτήσεις:

•πώς λένε τη μαμά σου ;

•ποιο είναι το επάγγελμα της ;

•ποιο είναι το αγαπημένο της φαγητό, χόμπι ;

•περιέγραψε την στους φίλους σου….. τι χρώμα μαλλιά έχει, τι χρώμα μάτια ;

Συζητήσαμε για όλα όσα μπορούμε να κάνουμε για τη μητέρα μας ώστε να της δείξουμε την αγάπη μας αλλά και όλα όσα κάνει εκείνη για εμάς. Παρατηρήσαμε και σχετικό εποπτικό υλικό.

Δημιουργήσαμε  μικρά δωράκια και ευχετήριες κάρτας για να χαρίσουμε στη μαμά μας.