Στοιχεία επικοινωνίας

Κάτω από: Χωρίς κατηγορία | ΖΩΓΡΑΦΟΥ ΧΡΥΣΟΥΛΑ
Παρασκευή, 16 Φεβρουάριος 2018 11:19 πμ |

Είμαστε το  Νηπιαγωγείο Παλλήνης και βρισκόμαστε στο 10ο  χιλιόμετρο  λεωφόρου Μαραθώνος. Η δυναμικότητά μας είνια 75 παιδιά προνήπια και νήπια.

Συνεργασία

Κάτω από: Χωρίς κατηγορία | ΤΣΑΝΤΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
Δευτέρα, 29 Ιανουάριος 2018 8:50 πμ |

Χαίρομαι πολύ που θα συνεργαστούμε στη δράση αυτή και ελπίζω σε μια δημιουργική συνεργασία.

Τα μαθηματικά στο Νηπιαγωγείο

Κάτω από: Μαθηματικά | ΖΩΓΡΑΦΟΥ ΧΡΥΣΟΥΛΑ
Δευτέρα, 22 Ιανουάριος 2018 7:20 μμ |

Τα μαθηματικά στο νηπιαγωγείο διδάσκονται μέσα από την καθημερινότητά μας: Η καταμέτρηση των παιδιών που ήρθαν στο σχολείο το πρωίαπαρίθμηση αυτών που λείπουν, η ημερομηνία, το μοίρασμα των εργασιών –μία σε κάθε παιδί- και ένα σωρό άλλες καθημερινές δραστηριότητες φέρνουν σε επαφή το παιδί με τα μαθηματικά, τις μαθηματικές πράξεις ,κ.τ.λ. αβίαστα.

Διατροφή και υγεία

Κάτω από: Αγωγή Υγείας | ΖΩΓΡΑΦΟΥ ΧΡΥΣΟΥΛΑ
Δευτέρα, 22 Ιανουάριος 2018 7:11 μμ |  Με ετικέτα |

Ένα φλέγον θέμα της εποχής μας είναι η παχυσαρκία. Πολλοί άνθρωποι υποφέρουν από διάφορα προβλήματα υγείας τόσο σωματικά όσο και ψυχολογικά ,λόγω της παχυσαρκίας τους. Κρίνεται λοιπόν απαραίτητο να αλλάξει ο τρόπος διατροφής των ανθρώπων και γενικότερα ο τρόπος ζωής τους. Η κατανάλωση περισσότερων φρούτων και λαχανικών και όχι φαστ φουντ και τροφών με συντηρητικά είναι κάτι που προτείνεται. Η ένταξη της άθλησης στην καθημερινότητά μας σε συνδυασμό με την υγιεινή διατροφή βοηθά στην ψυχική και σωματική υγεία και ισορροπία. Άλλωστε οι πρόγονοί μας έλεγαν «νους υγιής εν σώματι υγιεί»!

Το νερό πηγή ζωής

Δευτέρα, 22 Ιανουάριος 2018 7:02 μμ |  Με ετικέτα |

Το νερό είναι πηγή ζωής. Το πολυτιμότερο αγαθό για τους ανθρώπους τα ζώα τα φυτά κ.τ.λ. Όμως είναι ορατός ο κίνδυνος της έλλειψής του Είναι λοιπόν απαραίτητο να γίνουν ενέργειες για την εξοικονόμηση νερού και την αποφυγή της σπατάλης του. Τα παιδιά πρέπει να διαπαιδαγωγούνται με αυτή την τακτική της οικονομίας του νερού και να εφαρμόζουν καλές πρακτικές στη χρήση του.

Γέφυρες

Παρασκευή, 19 Ιανουάριος 2018 11:04 πμ |  Με ετικέτα |

Οι μεγαλύτερες γέφυρες του κόσμου είναι  και αρκετά τρομακτικές , θα μπορούσε να πει κανείς, χρησιμοποιούν και «τέρατα « μηχανήματα πολλές φορές.

ΖΩΑ ΥΠΟ ΕΞΑΦΑΝΙΣΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Τρίτη, 16 Ιανουάριος 2018 9:54 πμ |  Με ετικέτα |

ΔΕΛΦΙΝΙ

Στην  Ελλάδα  ζουν πολλών ειδών ζώα, μικρά και μεγάλα και κάποια από αυτά απειλούνται με εξαφάνιση. Μερικά ζώα υπό εξαφάνιση είναι: Καφέ αρκούδα, λύκος, φίδια, μαυρογύπας, κόκκινο ελάφι, δελφίνι, θαλάσσια χελώνα, φώκια, αγριόγιδο,  κ.ά.

Έχουν δημιουργηθεί οργανώσεις που προσπαθούν να προστατεύσουν αυτά τα ζώα από την εξαφάνιση και  τέτοιες οργανώσεις  είναι: ο Αρκτούρος που προστατεύει την καφέ αρκούδα και ο Αρχέλων που φροντίζει τη θαλάσσια χελώνα.

Οι οργανώσεις αυτές δίνουν τη δυνατότητα στο κοινό να δουν από κοντά αυτά τα ζώα και αν επιθυμούν να ασχοληθούν με την προστασία και τη φροντίδα τους εθελοντικά.

Εικόνες από ζώα υπό εξαφάνιση

Άρθρο για τα ζώα που κιδυνεύουν με εξαφάνιση

giannopoulou

Χριστούγεννα  στην πόλη!

Κάτω από: Γλώσσα | ΖΩΓΡΑΦΟΥ ΧΡΥΣΟΥΛΑ
Δευτέρα, 15 Ιανουάριος 2018 8:54 μμ |  Με ετικέτα |

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

Χριστούγεννα !Τι όμορφη γιορτή! Κόσμος πάει έρχεται. Χαμόγελα παντού και κυρίως στα παιδικά πρόσωπα, που περιμένουν τη μεγάλη γιορτή με ανυπομονησία, γιατί, συν όλων των άλλων, συνοδεύεται και με δώρα γι’ αυτά. Στολισμοί:

• στα δέντρα,
  • στις βιτρίνες,
  • μέσα στα καταστήματα,
  • στους δρόμους

κάνουν τους ανθρώπους να ξεχάσουν έστω και για λίγο τις σκοτούρες και τις ανησυχίες τους και να νιώσουν σαν παιδιά χαρούμενοι.