Στοιχεία επικοινωνίας

Συγγραφέας: ΖΩΓΡΑΦΟΥ ΧΡΥΣΟΥΛΑ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 16-02-2018

Το Νηπιαγωγείο είναι ένας χώρος ευχάριστος και δημιουργικός για τους μικρούς του μαθητές.

Συνεργασία

Συγγραφέας: ΤΣΑΝΤΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 29-01-2018

Χαίρομαι πολύ που θα συνεργαστούμε στη δράση αυτή και ελπίζω σε μια δημιουργική συνεργασία.

Τα μαθηματικά στο Νηπιαγωγείο

Συγγραφέας: ΖΩΓΡΑΦΟΥ ΧΡΥΣΟΥΛΑ | Κατηγορία Μαθηματικά | , στις 22-01-2018

Τα μαθηματικά στο νηπιαγωγείο διδάσκονται μέσα από την καθημερινότητά μας: Η καταμέτρηση των παιδιών που ήρθαν στο σχολείο το πρωίαπαρίθμηση αυτών που λείπουν, η ημερομηνία, το μοίρασμα των εργασιών –μία σε κάθε παιδί- και ένα σωρό άλλες καθημερινές δραστηριότητες φέρνουν σε επαφή το παιδί με τα μαθηματικά, τις μαθηματικές πράξεις ,κ.τ.λ. αβίαστα.

Διατροφή και υγεία

Συγγραφέας: ΖΩΓΡΑΦΟΥ ΧΡΥΣΟΥΛΑ | Κατηγορία Αγωγή Υγείας | , στις 22-01-2018

Ένα φλέγον θέμα της εποχής μας είναι η παχυσαρκία. Πολλοί άνθρωποι υποφέρουν από διάφορα προβλήματα υγείας τόσο σωματικά όσο και ψυχολογικά ,λόγω της παχυσαρκίας τους. Κρίνεται λοιπόν απαραίτητο να αλλάξει ο τρόπος διατροφής των ανθρώπων και γενικότερα ο τρόπος ζωής τους. Η κατανάλωση περισσότερων φρούτων και λαχανικών και όχι φαστ φουντ και τροφών με συντηρητικά είναι κάτι που προτείνεται. Η ένταξη της άθλησης στην καθημερινότητά μας σε συνδυασμό με την υγιεινή διατροφή βοηθά στην ψυχική και σωματική υγεία και ισορροπία. Άλλωστε οι πρόγονοί μας έλεγαν «νους υγιής εν σώματι υγιεί»!

Το νερό πηγή ζωής

0

Συγγραφέας: ΖΩΓΡΑΦΟΥ ΧΡΥΣΟΥΛΑ | Κατηγορία Περιβαλλοντική Αγωγή | , στις 22-01-2018

Το νερό είναι πηγή ζωής. Το πολυτιμότερο αγαθό για τους ανθρώπους τα ζώα τα φυτά κ.τ.λ. Όμως είναι ορατός ο κίνδυνος της έλλειψής του Είναι λοιπόν απαραίτητο να γίνουν ενέργειες για την εξοικονόμηση νερού και την αποφυγή της σπατάλης του. Τα παιδιά πρέπει να διαπαιδαγωγούνται με αυτή την τακτική της οικονομίας του νερού και να εφαρμόζουν καλές πρακτικές στη χρήση του.

Γέφυρες

0

Συγγραφέας: ΖΩΓΡΑΦΟΥ ΧΡΥΣΟΥΛΑ | Κατηγορία Περιβαλλοντική Αγωγή | , στις 19-01-2018

Οι μεγαλύτερες γέφυρες του κόσμου είναι  και αρκετά τρομακτικές , θα μπορούσε να πει κανείς, χρησιμοποιούν και “τέρατα “ μηχανήματα πολλές φορές.

ΖΩΑ ΥΠΟ ΕΞΑΦΑΝΙΣΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

0

Συγγραφέας: ΖΩΓΡΑΦΟΥ ΧΡΥΣΟΥΛΑ | Κατηγορία Περιβαλλοντική Αγωγή | , στις 16-01-2018

ΔΕΛΦΙΝΙ

Στην  Ελλάδα  ζουν πολλών ειδών ζώα, μικρά και μεγάλα και κάποια από αυτά απειλούνται με εξαφάνιση. Μερικά ζώα υπό εξαφάνιση είναι: Καφέ αρκούδα, λύκος, φίδια, μαυρογύπας, κόκκινο ελάφι, δελφίνι, θαλάσσια χελώνα, φώκια, αγριόγιδο,  κ.ά.

Έχουν δημιουργηθεί οργανώσεις που προσπαθούν να προστατεύσουν αυτά τα ζώα από την εξαφάνιση και  τέτοιες οργανώσεις  είναι: ο Αρκτούρος που προστατεύει την καφέ αρκούδα και ο Αρχέλων που φροντίζει τη θαλάσσια χελώνα.

Οι οργανώσεις αυτές δίνουν τη δυνατότητα στο κοινό να δουν από κοντά αυτά τα ζώα και αν επιθυμούν να ασχοληθούν με την προστασία και τη φροντίδα τους εθελοντικά.

Εικόνες από ζώα υπό εξαφάνιση

Άρθρο για τα ζώα που κιδυνεύουν με εξαφάνιση

giannopoulou

Χριστούγεννα  στην πόλη!

Συγγραφέας: ΖΩΓΡΑΦΟΥ ΧΡΥΣΟΥΛΑ | Κατηγορία Γλώσσα | , στις 15-01-2018

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

Χριστούγεννα !Τι όμορφη γιορτή! Κόσμος πάει έρχεται. Χαμόγελα παντού και κυρίως στα παιδικά πρόσωπα, που περιμένουν τη μεγάλη γιορτή με ανυπομονησία, γιατί, συν όλων των άλλων, συνοδεύεται και με δώρα γι’ αυτά. Στολισμοί:

• στα δέντρα,
  • στις βιτρίνες,
  • μέσα στα καταστήματα,
  • στους δρόμους

κάνουν τους ανθρώπους να ξεχάσουν έστω και για λίγο τις σκοτούρες και τις ανησυχίες τους και να νιώσουν σαν παιδιά χαρούμενοι.