ΤΗΛΕΔΙΑΣΚΕΨΗ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΜΟΝΑΔΩΝ ΚΕΡΑΣΟΧΩΡΙΟΥ-ΣΤΥΛΙΔΑΣ

Σήμερα 12 Φεβρουαρίου έλαβε χώρα η τηλεδιάσκεψη μέσω skype ανάμεσα στο σχολείο μας και το Γυμνάσιο Στυλίδας.Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν με την όλη ιδέα καθώς για πολλά από αυτά ο τρόπος αυτού τού είδους επικοινωνίας ήταν πρωτόγνωρος και συναρπαστικός.Οι μαθητές συνομίλησαν μεταξύ τους, αντάλλαξαν απόψεις σχετικά με διαφορετικότητα των περιοχών τους (βουνό το Κερασοχώρι,θάλασσα η Στυλίδα) γεγονός που προσεγγίζει και το θέμα που το δικό μας σχολείο ως editors ανέπτυξε,  για να το  σχολιάσουν  οι  criticals της Στυλίδας: » Να ζει καινείς ή να μη ζει…στο χωριό;» και το οποίο αναρτήθηκε ήδη σήμερα στην ιστοσελίδα μας.Το σχολείο μας πρότεινε στα παιδιά  της Στυλιδας να αναπτύξουν ως θέμα  τη ΣΧΟΛΙΚΗ ΒΙΑ,  ζήτημα που προκάλεσε το ενδιαφέρον στους μαθητές  της Φθιώτιδας. Στο τέλος, όλοι οι μαθητές συμφώνησαν- αν είναι δυνατόν- όχι μόνο να επαναλάβουν τη τηλεδιάσκεψη αλλά να μπορέσουν  να συναντηθούν στο μέλλον.

;

Μια απάντηση προς “ΤΗΛΕΔΙΑΣΚΕΨΗ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΜΟΝΑΔΩΝ ΚΕΡΑΣΟΧΩΡΙΟΥ-ΣΤΥΛΙΔΑΣ”

1. Συνάδελφοι, χαιρόμαστε για την επικοινωνία και συνεργασία των σχολείων και των μαθητών σας .
    Τα θέματα που επιλέξατε έχουν ενδιαφέρον καθώς η σχολική βία είναι ένα μείζον ζήτημα και οι προτάσεις
    αντιμετώπισης του από τους ίδιους τους μαθητές έχουν μεγάλη σημασία.
    Ενδεχομένως θα δοθεί η δυνατότητα για εκ νέου επικοινωνία τους μέσω τηλεδιάσκεψης στο επόμενο διάστημα.

Καλή συνέχεια