Περιβαλλοντικό Μονοπάτι-Βίτσα (Πρότυπο Γυμνάσιο Ζωσιμαίας Σχολής Ιωαννίνων, Φεβρουάριος 2020)

Στα πλαίσια δύο προγραμμάτων (ενός περιβαλλοντικού προγράμματος και ενός προγράμματος e-twinning) μαθητές, της τρίτης και της δευτέρας τάξης αντίστοιχα συμμετείχαν σε Εκδρομή Ερμηνείας Περιβάλλοντος με θέμα: “Βίτσα Ζαγορίου: Διαδρομές στο χώρο και στο χρόνο”. Η Εκδρομή σχεδιάστηκε και  υλοποιήθηκε από τον Φορέα Διαχείρισης Εθνικού Πάρκου Βόρειας Πίνδου,  με τη συνεργασία της Εφορείας Αρχαιοτήτων Ιωαννίνων. Οι μαθητές γνώρισαν την πολιτιστική ταυτότητα και τη βιοποικιλότητα της περιοχής καθώς και τη σημασία της προστασίας του ιστορικού και φυσικού περιβάλλοντος. Επισκεφτήκαν τον αρχαιολογικό οικισμό της Βίτσας,  ενημερώθηκαν για τα είδη χλωρίδας και πανίδας που συναντώνται στη προστατευόμενη περιοχή του Πάρκου, τους βυζαντινούς ναούς και την αρχιτεκτονική των οικισμών του Ζαγορίου. Στο τέλος οι μαθητές συμμετείχαν σε παιχνίδι ρόλων και επιχειρηματολόγησαν σχετικά με το θέμα που είχαν. Ο τρόπος που αντιμετώπισαν τους ρόλους τους και η ωριμότητα των επιχειρημάτων τους μας εντυπωσίασε!!!

Η δραστηριότητα πραγματοποιήθηκε τον Φεβρουάριο του 2020 λίγο πριν αλλάξει τόσο απροσδόκητα η καθημερινότητα των παιδιών. Είναι μια όμορφη ανάμνηση για όλους μας γιατί όλα ήταν πιο απλά (λίγη υπομονή για να ξεκινήσει το βίντεο!)