Δραστηριότητες mobility 1

dictionary qrcodeqr code  για τα λεξικά   kavvadias qr code  για τα υποτιτλισμένα βίντεο του Ν. Καββαδία

Οι εργασίες που έκαναν οι μαθητές την περίοδο Φεβρουάριος- Μάρτιος 2015 είχαν σχέση με την Αγγλική γλώσσα.

Υπεύθυνη χώρα ήταν η Τουρκία. Ακολουθήθηκε το πλάνο που είχε καταρτιστεί στη συνάντηση της Αθήνας τον Ιανουάριο. Οι μαθητές είχαν να κάνουν τις εξής δραστηριότητες:

1. Δημιουργία multilingual λεξικού.
  2. Δημιουργία λεξικού με ομόηχες λέξεις.
  3. Δημιουργία ενός λεξικού με φράσεις.
  4. Δημιουργία διαλόγων.
  5. Κοινές λέξεις ανάμεσα στις χώρες. Η ομάδα μας βρήκε κοινές λέξεις ανάμεσα στα ελληνικά -τουρκικά, ελληνικά-ιταλικά και ελληνικά-ισπανικά.
  6. Ως μια ξεχωριστή δραστηριότητα δημιουργήσαμε μια παρουσίαση με θέμα τις λέξεις που έχουν ελληνική ρίζα.
  7. Υποτιτλισμός 11 βίντεο . Η ομάδα μας επέλεξε να υποτιτλίσει τραγούδια βασισμένα στην ποίηση του Νίκου Καββαδία.

Multilingual dictionnary1

Ως παραγόμενο αποτέλεσμα αυτής της δραστηριότητας , δημιουργήθηκε μια εφαρμογή για smartphones

//padlet.com/embed/4cujej6hrdcr λεξικα

//padlet.com/embed/ziw31zap8diq Νίκος Καββαδίας