Our erasmus experience from Spain by Fani, Maria and Mando

By Fani

Our travel in Spain was amazing..firstly it was the first time that I traveled by the airplane so I was a little nervous but eventually the flight was perfect! when we arrived we went to Tarragona, a village near to Barcelona, and it was wonderful!! We stayed there for 5 days and it was one better than the other…the view of the sea was glamorous and all the place was so peaceful! The two last days we went to the center , in Barcelona. We visited so important sites and we learned many things for Antoni Gaudi! Spain is so beautiful country! I would point out that children from all other the countries was amazing too,we still have communication!!  With the children of my group we had excellent cooperation and I love all of them so much!! Erasmus was the best experience in my life!

By  Maria

The travel in Spain was amazing. I think that this travel was from the best . We was doing activities , we saw fantastic places and we made new friends from another countries.These experiences are important for our life.The European program ERASMUS PLUS is a chance to live an experience for exchange of views, lifestyles and traditionals . The travel for me was very important , I miss you my friends from another countries and I want to go again there .

Το ταξίδι στην Ισπανία ήταν υπέροχο . Πιστεύω πως αυτό το ταξίδι ήταν από τα καλυτέρα .Κάναμε διάφορες δραστηριότητες , είδαμε φανταστικά μέρη και κάναμε φιλίες με τα παιδιά από τις άλλες χώρες . Τέτοιες εμπειρίες είναι σημαντικές για την ωη μας . Το Ευρωπαϊκό πρόγραμμα ERASMUS PLUS μας δίνει την ευκαιρία για ανταλλαγή απόψεων , να γνωρίσουμε καινούργιους τρόπους ζωής , και παραδόσεις . Το ταξίδι για έμενα ήταν πολύ σημαντικό και κέρδισα  πολλά από αυτό , μου λυπούν οι φίλοι μου από τις άλλες  χώρες και θέλω να γυρίσω πίσω .

Μαντω

Πιστεύω πως η συμμετοχή στο πρόγραμμα Erasmus μπορεί να χαρακτηριστεί το λιγότερο αξέχαστη και φανταστική!Η συναναστροφή με νέα παιδιά από άλλες χώρες με άλλα ήθη  και έθιμα είναι καταπληκτική.Μαθαίνεις να συνεργάζεσαι,να είσαι μέλος μιας όμαδας,να βοηθάς,να ανακαλύπτεις  να δείς πως ζεί ο κοσμος πέρα από τη χώρα σου.Θα λεγα ότι είναι κάτι αδιανόητο αν δεν το έχεις ζήσει.Μέσα από το Erasmus έκανα καινουργιους φιλους και δεθηκα περισσότερο με τους παλιους.Γνώρισα νέους τόπους και συνάντησα νέες κουλτούρες.Μέσα απο αυτό το πρόγραμμα κερδισα 7 αξεχαστες και μοναδικες μερες..το Erasmus ειναι μια εμπειρια ζωης!