our erasmus+ experiences by Helena and Danai

13000134_10154058498321698_6122098882885770005_nΑπό την Έλενα Π. Μετά από το ταξίδι μου στην Ουγγαρία,συνειδητοποίησα ότι η συμμετοχή μου στο πρόγραμμα Erasmus+ μου έχει προσφέρει οφέλη που δεν τα είχα ποτέ φανταστεί. Σε αυτό το εκπληκτικό ταξίδι ,είδα αξιοθέατα και μέρη ,ήρθα αντιμέτωπη με έναν δκαφορετικο πολιτισμό και ανακάλυψα έναν καινούργιο τρόπο σκέψης και ζωής. Παράλληλα,το αίσθημα της Ευρωπαϊκής μου συνείδησης έχει οξυνθεί καθώς πλέον νιώθω ενεργο μέλος της Ευρωπαϊκής ένωσης. Οι ορίζοντες μου έχουν διευρυνθεί, καθώς μου προβλήθηκε μια διαφορετική νοοτροπία από την οποία έχω υιοθετήσει κάποια κομμάτια . Νιώθω όμως πολύ τυχερή που ήμουν μέλος αυτού του προγράμματος Όχι μόνο επειδή απέκτησα εμπειρίες,αλλα επειδή απέκτησα καινούργιους φίλους.Άτομα τα οποία ένιωσα από την πρώτη στιγμή οικεία μαζί τους,στην συνέχεια δεθηκαμε,πλέον μιλάμε μέσο διαδικτύου και ελπίζουμε ότι κάποια στιγμή θα ξανά βρεθούμε.
Ελπίζω τα αισθήματα που με έκανε αυτό το ταξίδι να νιώσω ,να τα νιώσουν πολλά ακόμα άτομα, και να μην σταματησουν ποτέ να υπάρχουν τέτοιες ευκαιρίες για την νεολαία του 21ου αιώνα

by Helena P.After my trip in Hungary I realize that my participation in the Erasmus+ project has given me things I’ve never even thought of . During this extraordinary trip ,I went sightseeing and I came face to face with amazing culture that made me discover new way of thinking . At the same time my European conscious has been sharpened as I now feel as an active member of the European union . My horizons have expanded since I saw a different mentality from mine and I adopted it in my life partially . Feel very lucky to become a member of this project not only because I got new experiences but because I also got new friends . Friends that I keep contact with through the internet and we all hope to meet each other again. I hope that other people felt the same way I did and for those opportunities to not stop existing for the youth of the 21st century.

Από τη Δανάη Κ.:Το ταξιδι στην Ουγγαρια μεσω του Erasmus ηταν μια μοναδικη ευκαιρια και μια υπεροχη εμπειρία. Τα μερη που επισκεφτηκαμε ηταν πολυ ομορφα το ιδιο και το φαγητο, ομως τιποτα δεν συγκρίνεται με τις φιλιες που δημιουργησαμε με τα παιδια ολων των χωρών που συμμετείχαν. Ηταν ενα ταξιδι που θα θυμαμαι παντα και ελπιζω να μου δωθει η ευκαιρια να γυρίσω πίσω.

by Danai K,Our trip to Hungary was a unique opportunity and a wonderful experience. The places we visited were beautiful just like the food we ate there, but nothing can be compared to the friendship between the other students from the countries which took part in this project and us. I will never forget that trip and i hope that one i will have the chance to go back.