Our Erasmus+ experience in Spain: by Bill, Andreas and Nagia

Bill

12705234_10153877735991698_8077970393797682561_nThe trip to Spain was wonderful. I believe that this trip was one of the best. We dealt with various activities, we saw fantastic places and we made friendships with children from other countries. Such experiences are important to our lives. The European ERASMUS PLUS program gives us the opportunity to exchange views, to know new ways of life and traditions. The trip for me was very important, and gained lot of things, I miss new my friends from other countries and I want to go back.

Το ταξίδι στην Ισπανία ήταν υπέροχο . Πιστεύω πως αυτό το ταξίδι ήταν από τα καλυτέρα Ασχοληθήκαμε με διάφορες δραστηριότητες , είδαμε φανταστικά μέρη και κάναμε φιλίες με τα παιδιά από τις άλλες χώρες . Τέτοιες εμπειρίες είναι σημαντικές για την ζωή μας . Το Ευρωπαϊκό πρόγραμμα ERASMUS PLUS μας δίνει την ευκαιρία για ανταλλαγή απόψεων , να γνωρίσουμε καινούργιους τρόπους ζωής , και παραδόσεις . Το ταξίδι για έμενα ήταν πολύ σημαντικό και κέρδισα  πολλά από αυτό , μου λείπoυν οι φίλοι μου από τις άλλες  χώρες και θέλω να γυρίσω πίσω .

Andreas: My “Erasmus+” Experience

My trip to Spain made me speechless but if I had to characterize it with a word, I would say astonishing! It was an amazing opportunity for me to meet again with my friends which I had first seen back in my trip to Romania in 2015 but also a chase of exploring another civilized and stunning part of Europe. I was delighted when I arrived in Spain because my group was a great company to travel around the world and had a lot of happy memories with them. Although the experience of travelling wasn’t new to me , the fun and excitement I had there was a feeling that I’m very grateful of. If I ever have the chance to travel with my group again, I would do it without hesitation!

Το ταξίδι μου στην Ισπανία με άφησε άφωνο , αλλά αν  έπρεπε να το χαρακτηρίσω με μια λέξη θα έλεγα :εκπληκτικό! Ήταν μία τέλεια ευκαιρία για εμένα να ξανασυναντήσω τους φίλους μου που πρωτοείδα στην εκδρομή μου στην Ρουμανία το 2015 αλλά και μια ευκαιρία να εξερευνήσω ένα άλλο πολιτισμένο και θαυμάσιο μέρος της Ευρώπης. Χάρηκα όταν έφτασα στην Ισπανία, επειδή η παρέα που είχα ήταν καταπληκτική και είχα πολλές ευχάριστες στιγμές με αυτούς. Μπορεί η εμπειρία του ταξιδίου να μην ήταν κάτι καινούργιο για εμένα , η διασκέδαση και η ενθουσίαση που είχα εκεί ήταν συναισθήματα που με κάνουν και νοιώθω ευγνωμοσύνη. Όταν θα έχω ξανά την ευκαιρία να ταξιδεύψω με την παρέα αυτή, θα το κάνω χωρίς δισταγμό!

Nagia

The journey in Spain was much better than I expected…. We visited many and very beautiful places. They were all pretty impressive and very much different from the ones we have here in Greece.Also, I met a lot of new interesting and magnificent people which now I have the pleasure to call ”dear friends”. I wish that I would visit again such a sublime country.For the very fact, that I had the time of life and the whole experience was simply unforgettable.

Το ταξίδι στην Ισπανία ηταν πολύ καλυτερο απ’οτι περίμενα…
Επισκέφτηκαμε πολλά και όμορφα μέρη. Ηταν όλα ομορφα εντυπωσιακά και πολυ πιο διαφορετικά απ’αυτα που εχουμε εδώ στην Ελλαδα. Επίσης γνώρισα πολλους νέους ενδιαφέροντες και καταπληκτικους ανθρωπους που τωρα εχω τη τιμή να τους αποκαλώ “αγαπητούς φιλους”. Εύχομαι να μπορούσα να ξανά επισκεφτώ μια τόσο μαγευτική χώρα. Για το απλό γεγονός, ήταν μια στιγμή της ζωής μου και όλη η εμπειρία αξέχαστη!!