Δημοσιεύθηκε στην Οκτώβριος

3 ΟΚΤ. 2016 : ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Με αφορμή την Πανελλήνια Ημέρα σχολικού αθλητισμού διαβάσαμε τον μύθο του Αισώπου:

Ο Λαγός και η Χελώνα.

Στην ΓΛΩΣΣΑ

• Αναδιηγηθήκαμε την ιστορία
  • ξαναδιαβάσαμε το παραμύθι διαλέγοντας την σωστή εικόνα ανάλογα με την περιγραφή
  • Μιλήσαμε για το ηθικό δίδαγμα:
  • δεν πρέπει να υπερηφανευόμαστε
  • δεν πρέπει να κοροιδεύουμε τους πιο αδύνατους
  • όποιος προσπαθεί στο τέλος θα τα καταφέρει
  • μάθαμε τις λέξεις “υπομονή” και “επιμονή”
  • μάθαμε ότι δεν πρέπει να πληγώνουμε τους άλλους όπως ο λαγός και προσπαθήσαμε να πούμε καλά λόγια για τους συμμαθητές μας (τι ωραία που ζωγραφίζεις, τι ευγενικός που είσαι..)
  • απάντησαν σε φύλλο εργασίας στο ερώτημα: Αν ήσουν στον αγώνα ποιό ζώο θα ήθελες να είσαι;

Στα  ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ

μιλήσαμε για το αργά-γρήγορα και

Στα πλαίσια του ΨΥΧΟΚΙΝΗΤΙΚΟΥ ΤΟΜΕΑ

• περπατήσαμε με αργά και γρήγορα βήματα όπως ο λαγός ή χελώνα ανάλογα με τον ρυθμό του τύμπανου
    και μιλήσαμε για τον αθλητισμό και τα οφέλη της άθλησης ώστε να έχουμε πάντα ένα σώμα γερό και δυνατό
  • βγήκαμε στη αυλή και παίξαμε πολλά ομαδικά παιχνίδια όπως: σκυταλοδρομίες, κυνηγητό,

Στα ΕΙΚΑΣΤΙΚΑ

• φτιάξαμε την χελώνα που συμβουλεύει:

πάντα θα προσπαθώ

δεν θα λέω δεν μπορώ

Στη ΜΟΥΣΙΚΗ

ακούσαμε ένα παιδικό τραγούδι σε μουσική του Ανδρέα Χαραλάμπους και στίχους του Γιώργου Σακελαρίδη από το μουσικό – παιδικό βιβλίο “Τραγουδώ και παίζω” (εκδόσεις μουσικού οίκου Φϊλιππος Νάκας) που είναι βασισμένο στο μύθο του Αισώπου “Ο λαγός και η χελώνα” και περιγράφει την ιστορία.

Η μουσική επένδυση έχει γίνει από τη Χρυσάνθη Δενδρή αποκλειστικά για το elniplex.