Πυθαγόρας ο Σάμιος

Ιστολόγιο που σχετίζεται με μαθηματικά θέματα

Να συμμετάσχω στους μαθηματικούς διαγωνισμούς και στα μαθήματα προετοιμασίας;

Δεκ 201923

Σίγουρα ΝΑΙ!!!

Τα μαθήματα προετοιμασίας για τον διαγωνισμό θα σε βοηθήσουν:
1. Να κατηγοριοποιήσεις και να συστηματοποιήσεις όλες τις ήδη υπάρχουσες μαθηματικές γνώσεις σου.
2. Να κατανοήσεις πολύπλευρα και να εμβαθύνεις περισσότερο σε όλες τις μαθηματικές έννοιες που έχεις διδαχθεί
3. Να διευρύνεις τις γνώσεις σου σχετικά με τους τρόπους χρήσης των διάφορων μαθηματικών αντικείμενων καθώς και με τις μεθόδους αντιμετώπισης μαθηματικών προβλημάτων.
4. Να αντιμετωπίσεις από μια διαφορετική οπτική γωνία κάποιες ενότητες των μαθηματικών και να δεις πως διαφορετικές μεταξύ τους μαθηματικές θεωρίες μπορεί να συνδέονται μεταξύ τους με έναν «αναπάντεχο» τρόπο.
5. Να καταδείξουν και να ξεδιαλύνουν όλα τα «σκοτεινά σημεία» αλλά και να καλύψουν όλα τα μικρά ή μεγάλα κενά που προέκυψαν από την μέχρι τώρα σου πορεία στα μαθηματικά. Διαβάστε όλο το άρθρο »

από κάτω από: Γενικά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Να συμμετάσχω στους μαθηματικούς διαγωνισμούς και στα μαθήματα προετοιμασίας;

Εκπαιδευτικό Υλικό

Δεκ 201913

Ψηφιακό Σχολείο

Φωτόδεντρο

από κάτω από: Εκπαιδευτικό Υλικό | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εκπαιδευτικό Υλικό

Επίλυση εξισώσεων 1ου βαθμού

Δεκ 201913

Λύση παραμετρικής εξίσωσης 1ου βαθμού

Διαβάστε όλο το άρθρο »

από κάτω από: Α' Λυκείου | με ετικέτα ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επίλυση εξισώσεων 1ου βαθμού

Πυθαγόρια Σχολή

Δεκ 201912
download (2)

Ο Πυθαγόρας δεν έγραψε κανένα έργο, έτσι το βάρος της διάσωσης της διδασκαλίας του έπεσε στους μαθητές του.. Ο Πυθαγόρας είχε πολλούς και πιστούς μαθητές. Κάθε φορά που έμπαιναν στο σπίτι του, τους έλεγε να λένε τα εξής. Που έσφαλα; τι έκανα; τι έπρεπε να κάνω και δεν έκανα; Οι μαθητές του επί πέντε χρόνια παρέμεναν σιωπηλοί και άκουγαν μόνο τις ομιλίες του Πυθαγόρα χωρίς ποτέ να βλέπουν τον ίδιο. Μετά το τέλος αυτής της δοκιμασίας, οι μαθητές του, γίνονταν μέλη του σπιτιού του και είχαν δικαίωμα να τον βλέπουν.

Διαβάστε όλο το άρθρο »

από κάτω από: Ιστορικά | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πυθαγόρια Σχολή

Πυθαγόρας ο Σάμιος

Δεκ 201912

Ιστορικά Στοιχεία

• Ο Πυθαγόρας ο Σάμιος, υπήρξε σημαντικός Έλληνας φιλόσοφος, μαθηματικός, γεωμέτρης και θεωρητικός της μουσικής.
  • Είναι ο κατεξοχήν θεμελιωτής των ελληνικών μαθηματικών, δημιούργησε ένα άρτιο σύστημα για την επιστήμη των ουρανίων σωμάτων που κατοχύρωσε με όλες τις σχετικές αριθμητικές και γεωμετρικές αποδείξεις και ήταν ιδρυτής ενός μυητικού φιλοσοφικού κινήματος που λέγεται Πυθαγορισμός(Pythagorism ή Pythagoreanism). Επειδή οι περισσότερες πληροφορίες γράφτηκαν πολλούς αιώνες μετά τον θάνατό του, πολύ λίγες αξιόπιστες πληροφορίες είναι γνωστές γι΄αυτόν.

Διαβάστε όλο το άρθρο »

από κάτω από: Ιστορικά | με ετικέτα ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πυθαγόρας ο Σάμιος

Καλώς ήρθατε στο προσωπικό μου ιστολόγιο

Μάι 201816

Σας καλωσορίζω στο προσωπικό μου ιστολόγιο.

Ονομάζομαι Χρυσάνθη Μαγγίνα και είμαι αναπληρώτρια καθηγήτρια μαθηματικών στο Μαυρογέννειο ΕΠΑΛ  Σάμου.

από κάτω από: Γενικά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλώς ήρθατε στο προσωπικό μου ιστολόγιο

Σαν σήμερα

20/4/1941: Ο στρατηγός Τσολάκογλου υπογράφει το πρωτόκολλο συνθηκολόγησης του ελληνικού στρατού με τις γερμανικές δυνάμεις εισβολής.