Πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού

27 Σεπτεμβρίου- Πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού

Την Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου 2024 εορτάστηκε στο νηπιαγωγείο μας η 11η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2024, στο πλαίσιο εναρμόνισής της με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού με κοινό σύνθημα΄ «Αθλούμαστε μαζί, δίνουμε ζωή». Γνωρίσαμε τα ολυμπιακά αθλήματα, μιλήσαμε όχι μόνο για τα οφέλη, αλλά και τις αξίες του αθλητισμού: την ευγενή άμιλλα, το ευ αγωνίζεσθαι, την αλληλεγγύη και τη συνεργασία.

Αρχικά έπαιξαν στο προαύλιο στο πλαίσιο του μαθήματος των Αγγλικών το παιχνίδι 1-2-3 STOP!

στοπ

1-2-3 stop

Στη συνέχεια στην αυλή μας διεξήχθησαν οι ακόλουθες αθλητικές δράσεις

IMG 20240925 152555

IMG 20240925 152151

Exif_JPEG_420

Επιστρέφοντας στην τάξη μας ζωγραφίσαμε τα αγαπημένα μας αθλήματα και τα παρουσιάσαμε.

1 2 3 ΑΦΙΣΑ 2

Τα παιδιά έφτιαξαν την αφίσα για την Πανελλήνια Ημέρα σχολικού αθλητισμού.

αφισα αφισα2

Τέλος, επειδή μάθαμε ότι το πιο σημαντικό απ’ όλα δεν είναι να κερδίζεις μόνο, αλλά να προσπαθείς, σαν σωστοί αθλητές τα παιδιά έλαβαν και τα μετάλλια για την αξιέπαινη προσπάθεια τους!