ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟΥ ΚΛΙΜΑΤΙΚΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΤΩΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΩΝ ΤΟΥ ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΛΙΜΑΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ

Απαντήσεις από τα 24 μέλη της περιβαλλοντικής ομάδας του 14ου Γυμνασίου Λάρισας.

1. Πως σας φαίνεται το κλίμα της Λάρισας;

Οι απαντήσεις είναι μοιρασμένες μεταξύ του «Πολύ κρύο το χειμώνα και πολύ ζέστη το καλοκαίρι» και «Ήπιο χειμώνα και πολύ ζέστη το καλοκαίρι»

1. Λαμβάνετε υπόψη σας τις απόψεις των επιστημόνων για την κλιματική αλλαγή;

Οι απαντήσεις είναι οι περισσότερες στο «Αρκετά» και λιγότερες στο «Λίγο»

1. Έχετε δραστηριοποιηθεί με τους γονείς σας για τη κλιματική κρίση;

Οι απαντήσεις είναι στο «Έχουμε μόνο συζητήσει με τους γονείς».

1. Έχετε παρατηρήσει ήδη κάποιες αλλαγές στο κλίμα του τόπου σας; Εάν ναι αναφέρετε μια.

Οι απαντήσεις είναι οι περισσότερες «Ναι» με αναφορά στον πιο ήπιο χειμώνα και στις πιο ζεστές καλοκαιρινές μέρες.

1. Έχετε παρατηρήσει ήδη κάποιες αλλαγές στο παγκόσμιο κλίμα;

Εδώ οι απαντήσεις είναι μοιρασμένες, άλλοι λένε «Ναι» με αναφορά κυρίως στην άνοδο της θερμοκρασίας και το λιώσιμο των πάγων και άλλοι «Όχι»

1. Πιστεύετε ότι στο μέλλον οι αλλαγές του κλίματος θα επηρεάσουν τις ζωές μας;

Οι περισσότερες απαντήσεις λένε «Ναι, κατά πολύ»

1. Ποιο από τα παρακάτω προβλήματα θεωρείτε ότι θα μας απασχολήσει στο κοντινό μέλλον;

Οι περισσότερες απαντήσεις λένε «Υψηλές θερμοκρασίες» και «Άνοδος στάθμης θάλασσας», λιγότερες απαντήσεις «Ξηρασία» και πολύ λίγες «Βίαια καιρικά φαινόμενα».

1. Πιστεύετε ότι η κλιματική αλλαγή οφείλεται :

Οι απαντήσεις λένε ότι και οι δύο δραστηριότητες, ανθρώπινες και φυσικές είναι η αιτία της κλιματικής αλλαγής.

1. Ποιες ανθρώπινες δραστηριότητες νομίζετε ότι συντελούν στην υπερθέρμανση του πλανήτη;

Οι απαντήσεις είναι κυρίως «Βιομηχανία» και «Καταστροφή δασών».

10.Θεωρείτε ότι ο άνθρωπος μπορεί να αποτρέψει το φαινόμενο της κλιματικής αλλαγής; Αν ναι, προτείνετε τρόπους.

Οι απαντήσεις είναι κυρίως «Ναι» με τρόπους τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας και την ανακύκλωση υλικών.

11.Σε 50 χρόνια πως φαντάζεστε τον πλανήτη;

Οι απαντήσεις είναι συντριπτικά το «Χειρότερο».

12.Πάνω από τα μισά ζώα και φυτά που υπάρχουν αυτή τη στιγμή στον πλανήτη θα εξαφανιστούν μέσα στα επόμενα χρόνια εξαιτίας της ‘’κλιματικής αλλαγής’’. Πως νιώθετε γι’ αυτό;

Οι περισσότερες απαντήσεις είναι «Κρίμα»

13.Συμμετέχετε ενεργά σε κάποιες σχολικές δράσεις με περιβαλλοντικά θέματα σχετικά με την προστασία του περιβάλλοντος και την κλιματική κρίση;

Οι απαντήσεις είναι μοιρασμένες άλλες «Ναι» και άλλες «Λίγο».

14.Ενδιαφέρονται οι καθηγητές σας και γενικότερα το σχολείο σας για περιβαλλοντικές δράσεις που έχουν ως στόχο ένα καθαρό και ασφαλές φυσικό περιβάλλον;

Οι περισσότερες απαντήσεις είναι «Ναι».