Παγκόσμια Ημέρα Ηλικιωμένων – International Day of Older Persons

Η Παγκόσμια Ημέρα για την Τρίτη Ηλικία ή αλλιώς Παγκόσμια Ημέρα των Ηλικιωμένων γιορτάζεται κάθε χρόνο την 1η Οκτωβρίου. Καθιερώθηκε από τον ΟΗΕ το 1990, για να τιμήσει τους ηλικιωμένους και να κάνει γνωστά τα προβλήματά τους.

Για το θέμα της ημέρας αυτής, οι μαθητές της Ε1΄ τάξης συζήτησαν, αναγνωρίζοντας την προσφορά των ηλικιωμένων αλλά και τους κινδύνους στους οποίους εκτίθενται οι ηλικιωμένοι εξ΄αιτίας της Κλιματικής Αλλαγής. Οι ηλικιωμένοι είναι ευαίσθητοι στις απότομες μεταβολές της θερμοκρασίας, ενώ κινδυνεύουν από τις ακραίες θερμοκρασίες, τον καύσωνα  και τον παγετό. Δεν μπορούν επίσης να προστατέψουν τον εαυτό τους αποτελεσματικά στα ακραία καιρικά φαινόμενα. Τέλος οι μαθητές έφτιαξαν την αφίσα που βλέπετε στη φωτογραφία, με σύνθημα «Φροντίζουμε τον παππού και τη γιαγιά!»