Μπες… στο κλίμα!

Μετά την έρευνα που πραγματοποίησαν οι μαθητές της τάξης μας για το αν γνωρίζουν ή όχι οι μαθητές του σχολείου μας για την κλιματική αλλαγή, και επειδή τα αποτελέσματα έδειξαν ότι οι μικρότεροι μαθητές δεν γνωρίζουν τίποτε σχετικά με το θέμα, προτάθηκε, προετοιμάστηκε και πραγματοποιήθηκε μια θεατρική δράση ενημέρωσης. Πρωταγωνιστεί η Γη η οποία απειλείται από το διοξείδιο του άνθρακα, το μεθάνιο, τα νιτρικά. Η ηλιακή ακτινοβολία εγκλωβίζεται από τα αέρια του φαινομένου του θερμοκηπίου και η Γη υπερθερμαίνεται. Τη λύση φέρνει το οξυγόνο που προτείνει χρήση εναλλακτικών πηγών ενέργειας, μείωση της σπατάλης ενέργειας, μείωση της καύσης πετρελαίου-κάρβουνου, προστασία και επέκταση των δασικών εκτάσεων.