Αρχική » Ζωγραφική

Ζωγραφική

Τεχνικές Σχεδίασης – Γραμμές & Σχήματα

Διαδραστική παρουσίαση που στοχεύει στην εξοικείωση των μαθητών με τη δημιουργία σχημάτων κατά τη σχεδίαση μιας εικόνας. Στο μαθησιακό αντικείμενο περιλαμβάνεται, επίσης, ανοιχτή δραστηριότητα σχεδίασης

Ζωγραφική με το ποντίκι

Εφαρμογή ζωγραφικής με χρήση μόνο του ποντικιού. Έχει ως στόχο την εξοικείωση των μικρών μαθητών με τα βασικά εργαλεία σχεδίασης.

Συμμετρία – Σχεδιάζοντας ψηφιογραφικά σχήματα

Διαδραστική δραστηριότητα διερεύνησης, που στοχεύει στην εξοικείωση των μαθητών με την έννοια της συμμετρίας στον οριζόντιο και τον κατακόρυφο άξονα, μέσω της σχεδίασης ψηφιογραφικών σχημάτων.

Ζωγραφική online

Ζωγράφισε με διάφορα πινέλα και χρώματα

Χρωμάτισε τις ζωγραφιές

Ζωγραφική στον ιστό – ένα πρόγραμμα όμοιο με τη ζωγραφική των windows

Ένα πρόγραμμα όμοιο με τη ζωγραφική των windows στο ίντερνετ

ΑΣΚΗΣΕΙΣ

Ζωγραφική με άμμο

Το thisissand είναι μία υπέροχη ιστοσελίδα ζωγραφικής η οποία μετατρέπει τα εικονοστοιχεία (pixels) της οθόνης του υπολογιστή σας σε ψηφιακή άμμο που πέφτει σε στοίβες και στρώματα, ακριβώς όπως η πραγματική άμμος, παρέχοντας μια ατέλειωτη σειρά από πιθανά σχέδια, τοπία και εικόνες. Eίναι πολύ απλό στη χρήση του. Πατήστε και κρατήστε πατημένο το αριστερό πλήκτρο του ποντικιού σας για να δημιουργήσετε ένα στρώμα άμμου. Πατώντας διπλό κλικ θα έχετε μία σταθερή και συνεχή ροή άμμου. Με τον επιλογέα χρώματος -το κυκλάκι στην πάνω δεξιά γωνία της οθόνης σας- μπορείτε να επιλέξετε την απόχρωση της άμμου σας. Με σύρσιμο μεταξύ δύο ή περισσότερων χρωμάτων θα παράγετε ένα πολύ ωραίο εφέ διαβάθμισης.

Ζωγραφιές από μετάξι

Το Weavesilk είναι μια ιστοσελίδα με την οποία ο καθένας μπορεί να γίνει καλλιτέχνης. Ακόμα κι αν δεν έχετε καλλιτεχνική φλέβα, είναι δύσκολο να δημιουργήσετε κάτι άσχημο στο Silk. Όλα είναι όμορφα και φωτεινά σαν το μετάξι, ακόμη και τα λάθη. Αν πατήσετε κλικ στο πρώτο εικονίδιο μεταβαίνετε σε κατάσταση πλήρους οθόνης (Fullscreen). Πατώντας κλικ στο τρίτο εικονίδιο (Controls) διαλέγετε ανάμεσα σε επτά διαφορετικά χρώματα τα οποία μπορείτε να αναμίξετε (κλικ σε ένα χρώμα και σύρσιμο). Πατώντας κλικ στο τέταρτο εικονίδιο (Undo) αναιρείτε την τελευταία σας ενέργεια. Αφού δημιουργήσετε τα περίτεχνα μοτίβα σας, μπορείτε να αποθηκεύσετε την εργασία σας, πατώντας κλικ στο δεύτερο εικονίδιο (Save Picture) κι έπειτα δεξί κλικ στη μικρογραφία (thumbnail) και Αποθήκευση εικόνας ως…

Αφηρημένη τέχνη

Το bomomο είναι μία ιστοσελίδα ζωγραφικής που σας δίνει τη δυνατότητα να ζωγραφίσετε με διάφορους τύπους πινέλων, πετυχαίνοντας ένα αισθητικό αποτέλεσμα που πλησιάζει τους αφηρημένους πίνακες μοντέρνας τέχνης. Είναι πολύ απλό στη χρήση. Απλά κάντε κλικ σε ένα πινέλο και στη συνέχεια μετακινήστε τον δρομέα με περιστροφικές κινήσεις για να πραγματοποιήσετε το αριστούργημά σας. Μόλις τελειώσετε, μπορείτε να καθαρίσετε τον καμβά, πατώντας κλικ στο δεύτερο κουμπί δεξιά και να ξεκινήσετε από την αρχή ή να αποθηκεύσετε το έργο σας, πατώντας κλικ στο πρώτο κουμπί δεξιά.

Κάρτες με κινούμενο μήνυμα και εικόνες

Σαν σήμερα

19/10/1943: Ο μεταπτυχιακός φοιτητής ʼλμπερτ Σατζ ανακαλύπτει την στρεπτομυκίνη, το πρώτο αντιβιοτικό φάρμακο για την καταπολέμηση της φυματίωσης.