13η Συνάντηση Κινηματογραφικού Ομίλου

Κάτω από: ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΩΝ | ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΚΑΡΚΑΝΗΣ
Κυριακή, 24 Μαρτίου 2013 11:01 μμ |

23/1/2013 Εργαστήριο Σεναρίου παρουσία του Γιάννη Καραμπίτσου, κινηματογραφιστή & συνεργάτη του Ομίλου

13η Συνάντηση του Ομίλου

• Άσκηση σεναρίου με τους μαθητές χωρισμένους σε δύο (2) ομάδες:

Υπάρχουν 2 ιστορίες.

Τα παιδιά χωρίζονται σε δύο ομάδες.

Ο υπεύθυνος δίνει τις ιστορίες στους εκπροσώπους των ομάδων (ένας εκπρόσωπος ανά ομάδα).

Ένας άλλος εκπρόσωπος από κάθε ομάδα κάνει ερωτήσεις στον 1ο εκπρόσωπο σχετικά με το περιεχόμενο της ιστορίας της ομάδας τους και ο 1ος εκπρόσωπος απαντάει με ΝΑΙ-ΟΧΙ-ΙΣΩΣ.

Έπειτα ο 2ος εκπρόσωπος γυρνάει στην ομάδα του με τις απαντήσεις που έχει συλλέξει και η ομάδα γράφει την ιστορία με βάση τις απαντήσεις αυτές. Τους δίνονται 10’.

Οι δύο ομάδες διαβάζουν τις ιστορίες που έγραψαν.

Έπειτα ανοίχτηκαν οι φακέλοι με τις δύο αυθεντικές ιστορίες και ήταν άδειοι.

Συνεπώς, οι ερωτήσεις είχαν απαντηθεί τυχαία με βάση μια προαποφασισμένη σειρά των ΝΑΙ-ΟΧΙ-ΙΣΩΣ.

– Θα γίνει προσπάθεια να γυριστεί ένα ιστορικό ντοκιμαντέρ για «ΤΑ ΜΑΘΗΤΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥ ΚΟΥΝΔΟΥΡΟΥ».

Μοίρασμα ρόλων :

Σκηνοθέτης

Οπερατέρ

Booman : Συνήθως είναι δύο για να ξεκουράζει ο ένας τον άλλο. Είναι άντρες για να αντέχουν να σηκώνουν το boom, το οποίο απομονώνει τον ήχο του εξωτερικού χώρου. Πρέπει να το κρατάνε παράλληλα προς τους ηθοποιούς, σε απόσταση 30 εκατοστά από πάνω τους.

Κλακέτα

Script: Συνήθως είναι γυναίκα γιατί οι γυναίκες είναι πιο παρατηρητικές. Παρακολουθεί τα πάντα ανάμεσα στις λήψεις των σκηνών για να υπάρχει συνέχεια. Παρακολουθεί στοιχεία όπως: το ντύσιμο των ηθοποιών, το make-up, τα χτενίσματα των ηθοποιών, τα αντικείμενα στο χώρο, το φωτισμό, τον φακό και το διάφραγμα που χρησιμοποιήθηκαν στην προηγούμενη λήψη. Χρειάζεται να έχει μια φωτογραφική μηχανή ή κάμερα.

–  Την επόμενη φορά τα παιδιά θα φέρουν τα σενάριά τους, τα οποία θα έχουν δουλευτεί ομαδικά.

Δεν υπάρχουν σχόλια »

Χωρίς σχόλια ακόμα.

RSS κανάλι για τα σχόλια του άρθρου.