συγγραφέας : Κίρα Σίνου
εικονογράφηση : Νίνα Σταματίου
εκδόσεις : ΚΕΔΡΟΣ
είδος : μυθοπλασία
Στο βιβλίο αυτό παρακολουθούμε τη ζωή και τις περιπέτειες δύο παιδιών στην Παλαιολιθική εποχή, τότε που ο άνθρωπος του Νεάντερταλ παραχωρούσε σιγά σιγά τη θέση του στον άνθρωπο του Κρο-Μανιόν και στη χώρα μας ζούσαν μαμούθ, τριχωτοί ρινόκεροι, βίσονες, λιοντάρια και αρκούδες των σπηλαίων.
Αυτό το βιβλίο μου άρεσε πολύ γιατί είχε μέσα πολύ περιπέτεια και ήταν πολύ ενδιαφέρον.