Η σχέση των θαλάσσιων οργανισμών με τα βιβλία

Ο Βωβ το Σπογγίδιον κατά τους Πανατολικούς Ελέγχους.

Λόγος Βώβου το Σπογγίδιον κατά τους Πανατολικούς ελέγχους ρητορικής

23 Ιουνίου 2020

Στις σύγχρονες μέρες που ζούμε αρκετοί θαλάσσιοι οργανισμοί δεν διαβάζουν βιβλία, τα θεωρούν μη σημαντικά και ότι είναι χάσιμο χρόνου. Προτιμάνε να πάνε βόλτα στην ατόλη το βράδυ, μασουλώντας καβουροπάτη. Έτσι δεν αναπτύσσουν το προσωπικό τους λεξιλόγιο και φτάνουν στο πεντηκοστό επεισόδιο που δεν έχουν όμορφο και σωστό τρόπο γραφής και ανάγνωσης. Ακούς τι λέω, κύριε Καλαμάρη;

Η μέρα μας αποτελείται από 24 ώρες. Σε αυτές τις 20 ώρες υπάρχουν διάφορες σημαντικές ασχολείες που ο καθένας πρέπει να τελειώσει ώστε να θεωρηθεί η μέρα ολοκληρωμένη. Γιατί μέσα σε αυτές τις σημαντικές ασχολείες δεν @@@ εισχωρούμαι και την ανάγνωση ενός μόνο βιβλίου;

Αρχικά, έχω στενή σχέση με την ανάγνωση βιβλίων και δεν θα έλεγα ότι είναι κακή. Πολλές φορές πιάνω τον εαυτό μου να κάθεται στον καναπέ και να διαβάζει βιβλία τα οποία έχουν να κάνουν με παραμύθια, κόμικς, επιφανειακή φαντασία. Είναι αρκετά καλό κατά τη γνώμη μου να διαβάζεις βιβλία διότι μαθαίνεις πράγματα τα οποία είναι σημαντικά και ενδιαφέρον, γιατί άλλωστε αν δεν ήταν ενδιαφέρον δεν θα διάβαζε και κανένας βιβλία. Το βιβλίο κάνει το κείμενο πιο @@@@ εύγλυπτο και κατανοητό στα μάτια του αναγνώστη. Σημαντικό είναι επίσης να ξέρουμε πως τα βιβλία δεν είναι ένα αντικείμενο το οποίο μισούμε. Είναι ένα αντικείμενο με το οποίο μπορούμε να σπαταλίσουμε τον χρόνο μας ευχάριστα και μέσα σ’ αυτόν τον χρόνο που σπαταλίσαμε να έχουμε μάθει και καναδυό πράγματα. Όπως να έχουμε μάθει καλύτερη ανάγνωση, καλύτερη σύνταξη. Καθώς @@@ κάνεις ανάγνωση μαθαίνεις την μητρική γλώσσα των σφουγγαριών, κάνεις το λεξιλόγιό σου πιο άρτειο. Επιπροσθέτως, @@@@ βρήκα @@@ το @@@ νόημα της ζωής @@@ μου @@@ στα βιβλία.

Μέσα από τα βιβλία βρήκα την προσωπικότητα του εαυτού μου. Με το αίσθημα του διαλόγου υπάρχει μια σχέση μεταξύ εμένα και του συγγραφέα. Αυτήν την σχέση δεν μπορεί να την καταλάβει ο καθημερινός @@ @@ @@ μαζοποιημένος θαλάσσιος οργανισμός που δεν έχει διαβάσει @@ ποτέ στη ζωή του βιβλίο. Αυτή η @@@ ταύτιση δεν είναι σίγουρα ερωτική αλλά υδραυλική. Μια τέτοια υδραυλική γνωριμία είναι σίγουρα καλύτερη από @@@ πολλές άλλες γνωριμίες που κάνω στην καθημερινή μου ζωή. Τ’ ακούτε, κύριε Καβούρη;

Ο ρόλος στη γενικότερη διαχείριση του προσωπικού μου χρόνου είναι ότι τον τελευταίο καιρό που δεν είχα ελεύθερο χρόνο, γιατί ο Καλαμάρης με έτρεχε, δεν ήταν εύκολο να διαβάσω κάποιο @@@ διαδραστικό βιβλίο. Η πικρή αλήθεια είναι ότι όπως κάθε θαλάσσιος οργανισμός, έτσι κι εγώ έχω μια πλήρες καθημερινότητα. Σε μια καταναλωτική ατόλη που προωθεί τον ανταγωνισμό και τον ωφελισμό είναι δύσκολη η διαχείριση του προσωπικού χρόνου. Όμως έχω το βιβλίο ως καθοδηγητικός φάρος μου ανεβάζει το ηθικό και με προσανατολίζει προς τη γαλήνη, όταν @@@ χρειάζεται να πάρω @@@ δυσνώητες αποφάσεις. Γι’ αυτόν τον λόγο ο ρόλος του @@@@ βιβλίου είναι πολύ σημαντικός, είναι το λιγότερο βοηθητικός. Γενικότερα όμως το να διαβάσεις ένα βιβλίο, η αλήθεια είναι ότι σου @@@ σπαταλάει αρκετό χρόνο από την καθημερινότητά σου.

Η ανάγνωση όμως σου δίνει το κουράγιο να συνεχίσεις. @@@@ Προσωποποιεί το κουράγιο με κάποιου ίδους πυρομαχικό, όπως λέει: «…μας οπλίζουν με κουράγιο.» Μπορεί να σε οδηγήσει να μάθεις τη μυστική συνταγή της καβουροπάτης ή να ανακαλύψεις πολιτισμούς που ίσως δεν ήξεραν ότι @@@ υπήρχαν, και @@@@ το πιο σημαντικό, σου καλλιεργεί τους ορίζοντες χωρίς κόπο. Αν φτιάχνεις δικά σου στιχάκια εμπνευσμένος από μεγάλους συγγραφείς και ποιητές της ατόλης, τότε μπορεί να είσαι ένα αναξιοποίητο ταλέντο. Γι’ αυτόν τον λόγο συνιθίζω να διαβάζω κάποιο βιβλίο το βράδυ. Πιστεύω είναι και η καλύτερη ώρα για να διαβάσεις κάποιο βιβλίο διότι μπορεί να σε χαλαρώσει και να περάσεις τη νύχτα σου καλύτερα έτσι παρά με το κινητό. Θα το δω αυτό.

Ολοκληρώνοντας θα ήθελα να αναφερθώ στον σύγχρονο θαλάσσιο οργανισμό. Ο θαλάσσιος οργανισμός είναι ένα πλάσμα που συνεχώς προσπαθεί να τρώει και να αναπτύσσεται. Στη σύγχρονη ατόλη, ο βωμός του χρήματος έχει σταδιακά σταματήσει τη νοητική @@@ ανάπτυξη του θαλάσσιου οργανισμού. Ακούς, Καλαμάρη; Γι’ αυτό τον λόγο ο θαλάσσιος οργανισμός πρέπει να απενεργοποιήσει την @@@@ ωφελισμιτική του διάθεση και να @@@ ενεργοποιήση την ανάγνωση βιβλίων, ώστε να αποφύγει κάθε κακόβουλη συμπερίφορα. Συνεπώς, η ανάγνωση των βιβλίων είναι απαραίτητη. Πρέπει να έχουμε μαζί της @@@ συνεχή και επιτόπια επαφή. Έτσι, θα επιτύχουμε στην ζωή μας.

Βωβ το Σπογγίδιον και πλείστοι συνυποψήφιοι πανεπιστημιακών σχολών.

Διά την αντιγραφήν και την συρραφήν, Χ.Τ.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.