“Αγαπώ και Προστατεύω το Δάσος” – Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Αγωγής και Δημιουργία Ταινίας

Οι μαθητές της ΣΤ’ τάξης του 10ου Δημοτικού Σχολείου Βέροιας συμμετείχαν τη φετινή σχολική χρονιά, 2018-19, στο περιβαλλοντικό πρόγραμμα «Αγαπώ και προστατεύω το δάσος». Απώτερος σκοπός του προγράμματος ήταν η εντατική ενασχόληση και η ευαισθητοποίησή τους στο θέμα της προστασίας των δασών.
Μέρος του προγράμματος ήταν μια δράση δεντροφύτευσης στο Άλσος Παπάγου. Αποσπάσματα της βιντεοσκοπημένης δράσης είναι διαθέσιμα στο youtube. Η περιγραφή του προγράμματος είναι διαθέσιμη σε e-book.  Διαθέσιμα επίσης online:
Φύλλα εργασίας
Ταινία
Αξιολόγηση
Παρουσίαση
Μέσω του προγράμματος οι μαθητές οδηγήθηκαν με τη βοήθεια των δύο υπευθύνων εκπαιδευτικών, κ. Ευθαλία Βαρσαμοπούλου και κ. Χριστίνα Δημητριάδου, στη δημιουργία ενός οπτικοακουστικού τεκμηρίου με θεματολογία συναφή με το πρόγραμμα, αξιοποιώντας παράλληλα ψηφιακό αρχειακό υλικό της ΕΡΤ. Τίτλος της ταινίας: “Δάσος σημαίνει ζωή”
Η ταινία κατέκτησε το 1ο Βραβείο σε Μαθητικό Διαγωνισμό Οπτικοακουστικής Δημιουργίας. Για περισσότερες πληροφορίες, διαβάστε εδώ.