Η κινούμενη εικόνα ως ερέθισμα δημιουργικής γραφής – Ο “Κολοκυθοκλέφτης”

To σχολικό έτος 2018-19 και για χρονικό διάστημα δύο μηνών υλοποιήθηκε στο Δημοτικό Σχολείο Κουλούρας (Ημαθία) το εκπαιδευτικό πρόγραμμα στο μάθημα των γερμανικών με τίτλο “Η κινούμενη εικόνα ως ερέθισμα δημιουργικής γραφής”.  Το πρόγραμμα πραγματοποιήθηκε με μαθητές της ΣΤ’ τάξης και είχε ως σκοπό  να εμπνευστούν και να παράγουν γραπτά οι μαθητές με βάση βωβές κινούμενες εικόνες μια ιστορία και να τη μετατρέψουν σε ψηφιακό ήχο, ώστε να δημιουργηθεί μια ολοκληρωμένη οπτικοακουστική αφήγηση (ταινία μικρού μήκους).
Στιγμιότυπο: οι μαθητές συγγράφουν βλέποντας κινούμενες εικόνες με πρωταγωνιστές ζώα
Παράλληλα, οι μαθητές γνώρισαν τις ονομασίες διαφόρων ζώων στα γερμανικά, ενώ ταυτόχρονα ευαισθητοποιήθηκαν στο θέμα της προστασίας τους.

Δείτε το στο slideshare.net
Το αποτέλεσμα της δημιουργικής γραφής ήταν η ιστορία με τίτλο “Ο Κολοκυθοκλέφτης”. Η ιστορία ηχογραφήθηκε και εισήχθη μαζί με κατάλληλη μουσική και φυσικούς ήχους περιβάλλοντος σε πρόγραμμα επεξεργασίας βίντεο, “ντύνοντας” έτσι την βωβή ακολουθία εικόνων με ηχητική μπάντα.
Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το πρόγραμμα, στην πλατφόρμα weebly.
Δείτε επίσης:
Δείτε τον “Κολοκυθοκλέφτη” στο youtube: