Επίσημη επιλογή της ταινίας “ΔΙΑΦΑΝΟΣ ΧΡΥΣΟΣ” του Δημοτικού Σχολείου Νέας Νικομήδειας στην 20η CAMERA ZIZANIO.

Ανάμεσα στις 188 ταινίες που θα προβληθούν φέτος στη διάρκεια της 20ης Ευρωπαϊκής Συνάντησης Νεανικής Οπτικοακουστικής Δημιουργίας – Camera Zizanio – βρίσκεται και η ταινία μικρού μήκους ΔΙΑΦΑΝΟΣ ΧΡΥΣΟΣ (Ελληνικό Τμήμα) που δημιουργήθηκε τη σχολική χρονιά 2019-2020 με μαθητές της Ε’ τάξης του Δημοτικού Σχολείου Ν. Νικομήδειας, Π. & Ν. Λυκογιάννης, Λαζοχωρίου και Ταγαροχωρίου.
Η Camera Zizanio είναι ένας κινηματογραφικός θεσμός για νεαρές ηλικίες, ο οποίος διοργανώνεται παράλληλα με το Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους στον Πύργο Ηλείας. Αποτελείται από τρία διαγωνιστικά τμήματα: Ελληνικό Διαγωνιστικό Τμήμα, European Competition Section (Ευρωπαϊκό) και International Competition Section (Διεθνές).
Φέτος, η Camera Zizanio φιλοξενεί 188 ταινίες: 74 στο Ελληνικό Τμήμα, 84 στο European (Austria, N. Macedonia, Belgium, Bosnia & Herzegovina, Germany, Georgia, Denmark, Estonia, UK, Spain, Croatia, Cyprus, Belarus, Hungary, Ukraine, Wales, The Netherlands, Poland, Portugal, Romania, Russia, Serbia, Slovakia, Slovenia, Sweden, Turkey) και 30 στο International (Argentina, Australia, Vietnam, Brazil, USA, India, Indonesia, Iran, Canada, China, Malvides, Mexico, Bangladesh, Nepal, Peru, Singapore, Hong Kong). Οι δε 188 ταινίες επιλέχτηκαν από ένα σύνολο 1400 συμμετοχών.
Λόγω των ειδικών συνθηκών εξαιτίας του covid-19, η 20η Camera Zizanio και το 23ο Φεστιβάλ Ολυμπίας θα πραγματοποιηθούν στο προγραμματισμένο χρονικό διάστημα 28 Νοεμβρίου-5 Δεκεμβρίου 2020 εξ ολοκλήρου διαδικτυακά. Οι ταινίες της Camera Zizanio θα προβληθούν μέσα από την επαγγελματική πλατφόρμα του FestivalScope παρέχοντας πλήρη ασφάλεια στις ταινίες που συμμετέχουν και θα είναι με τη μορφή “πακέτων” ανάλογα με το Διαγωνιστικό Τμήμα και τις Ηλικιακές Κατηγορίες.
Ο ΔΙΑΦΑΝΟΣ ΧΡΥΣΟΣ συμμετείχε επίσης στον Πανελλήνιο Σχολικό Διαγωνισμό Bravo Schools 2020 (σχ. έτος 2019-20), όπου συμμετείχαν 236 σχολεία με 657 πρωτοβουλίες, ενώ, έχοντας ως θέμα το νερό, διακρίθηκε στην κατηγορία Μαθητικών Δημιουργιών και συνδέθηκε με τον 6ο Παγκόσμιο Στόχο (ΚΑΘΑΡΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΑΠΟΧΕΤΕΥΣΗ) από τους 17 Παγκόσμιους Στόχους των Ηνωμένων Εθνών.
20th CAMERA ZIZANIO – OFFICIAL SELECTION
Official Selection pdf
20th CAMERA ZIZANIO – ΨΗΦΙΑΚΗ ΕΚΔΟΣΗ ΚΑΤΑΛΟΓΟΥ  (σελ. 48)
The 20th Camera Zizanio goes online!!
BRAVO SCHOOLS 2020 – Διάκριση της ταινίας ΔΙΑΦΑΝΟΣ ΧΡΥΣΟΣ
Βεροιώτης