Το Glossomobil στο 5ο Δημοτικό Σχολείο Βέροιας

Ο πολιτισμός της Γερμανίας επισκέφτηκε τη Δευτέρα, 10 Δεκεμβρίου 2018 για λίγες ώρες το 5ο Δημοτικό Σχολείο Βέροιας μέσω του προγράμματος Glossomobil, δηλαδή Γερμανικά σε κίνηση του Goethe Institut. Το διμελές εκπαιδευτικό προσωπικό υλοποίησε παιγνιώδεις δράσεις με τους μαθητές των δύο τμημάτων της Ε’ & ΣΤ’ τάξης που διδάσκονται τα Γερμανικά ως β’ ξένη γλώσσα, εμπλέκοντας φυσικά και τη γερμανική γλώσσα. Έτσι τα παιδιά απασχολήθηκαν δημιουργικά και ψυχαγωγικά και με τη βοήθεια εκπαιδευτικού υλικού, οπτικοακουστικών μέσων και κινησιο-χορευτικών δραστηριοτήτων σε εμπλουτισμένες διαδικασίες εκμάθησης της γλώσσας, αλλά με τρόπο διασκεδαστικό και με αυξημένα κίνητρα, εμπλουτίζοντας τη μαθησιακή εμπειρία.