Τιμητική Διάκριση στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό “Ένα μήλο την ημέρα…”

«Ένα μήλο την ημέρα… το μήλο συμβάλλει στην υγιεινή διατροφή!»,

ήταν το θέμα του Πανελλήνιου Διαγωνισμού για μαθητές δημοτικού που διοργάνωσε υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και την αρωγή του Υπουργείου Υγείας ο Αγροτικός Συνεταιρισμός Ζαγοράς Πηλίου στο πλαίσιο εορτασμού των 100 χρόνων λειτουργίας του. Ο διαγωνισμός, στον οποίο συμμετείχαν πάνω από 4.500 έργα, από όλη την Ελλάδα, σκοπό είχε να δώσει την ευκαιρία στους συμμετέχοντες να μεταδώσουν το δικό τους μήνυμα για το μήλο ως υγιεινή διατροφή. Μία από τις συμμετοχές που βραβεύτηκε με «Τιμητική Διάκριση» ήταν το ατομικό οπτικοακουστικό έργο του Ηλία Φιλιππίδη, μαθητή της Ε’ τάξης του 1ου  Δημοτικού Σχολείου Μακροχωρίου Ημαθίας, που δημιουργήθηκε με την υποστήριξη της καθηγήτριας Γερμανικών Δημητριάδου Χριστίνας. Η ταινία μικρού μήκους με τίτλο «Μήλο», συνταιριάζει την πολιτιστική με τη θρεπτική αξία του μήλου: ιστορίες, θρύλοι και παραμύθια, όλα συνυφασμένα με το μήλο, συνδυάζονται στο μυαλό του θεατή με τη διατροφική πληροφορία, με σκοπό να το εντάξει στην καταναλωτική του συνήθεια.

κατάλογος

Αποτελέσματα του διαγωνισμού