Ημερίδα- Πρόληψη και Αντιμετώπιση της Βίας στο Σχολείο και στο Σπίτι

bullying afisa naousa

Η Αντιδημαρχία Παιδείας, Αθλητισμού και Νεολαίας Δήμου Νάουσας, το 5ο Δημοτικό Σχολείο Νάουσας (αρχείο Μαρτίου 2015) & το 3ο Γυμνάσιο Νάουσας, ο Σχολικός Σύμβουλος Δημοτικής Εκπ/σης 2ης Εκπαιδευτικής Περιφέρειας Ημαθίας,
Πέτρος Σταγιόπουλος και η Α.Μ.Κ.Ε. «Mom in action», σε συνεργασία με το Παρατηρητήριο Σχολικής Βίας & Εκφοβισμού της Περιφερειακής Δ/νσης Α/θμιας & Β/θμιας Εκπ/σης Κεντρικής Μακεδονίας, πραγματοποίησαν την Κυριακή 15 Μαρτίου 2015 στην αίθουσα εκδηλώσεων του Κέντρου Τεκμηρίωσης Βιομηχανικής Κληρονομιάς «ΕΡΙΑ» Ημερίδα, με θέμα: «ΠΡΟΛΗΨΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΗΣ ΒΙΑΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ» υπό τη στήριξη των Διευθύνσεων Α/θμιας & Β/θμιας Εκπ/σης Ημαθίας.

Στο πλαίσιο της Ημερίδας προβλήθηκε η μικρής διάρκειας ταινία του 5ου Δημοτικού Νόυσας ” Επιτέλους Ομάδα”, που δημιουργήθηκε από την Ε’ τάξη υπό την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού Δημητριάδου Χριστίνας.

Το πρόγραμμα της ημερίδας είχε ως εξής:

«Ενδοσχολική Βία: Ο Ρόλος του σχολείου και των γονέων»
Ομιλητής: Κόπτσης Αλέξανδρος, Συντονιστής Παρατηρητηρίου Σχολικής Βίας & Εκφοβισμού Κεντρικής Μακεδονίας

«Δίκτυο Συνεργαζόμενων φορέων για την αντιμετώπιση της ενδοσχολικής βίας και του εκφοβισμού»
Ομιλητής: Διαμαντόπουλος Διονύσιος, Δ/ντής Α/θμιας Εκπ/σης Ημαθίας

«Κυβερνοεκφοβισμός – Μέτρα πρόληψης και προτάσεις»
Ομιλητής: Τσουλής Μιλτιάδης,  University of the Aegean, Department of Pedagogy and Elementary Education, Department Member

«Το νομικό πλαίσιο και η εφαρμογή του νόμου ενδοοικογενειακής βίας»
Ομιλήτρια: Μπούρα Βασιλική, Εισαγγελέας Ανηλίκων Πρωτοδικών Βέροιας

«Πρόληψη και αντιμετώπιση της σχολικής βίας: προβληματισμοί – ερωτήματα – συζήτηση»
Συντονιστής Στρογγυλού Τραπεζιού: Σταγιόπουλος Πέτρος, Σχολικός Σύμβουλος Δημοτικής Εκπ/σης 2ης Εκπαιδευτικής Περιφέρειας Ημαθίας