Ακολουθώντας τον δρόμο που οδηγεί…στην ψηλότερη κορυφή του Παρνασσού, ο μικρός αργαλειός συνάντησε τις ασπροντυμένες νεράιδες με τα μαντήλια τους …
Κι εκείνες του αφηγήθηκαν ένα παραμύθι. Του μίλησαν για ένα αραχνοΰφαντο πέπλο που κάποτε κάποιος απ’ την Αράχωβα τους το έκλεψε… Κι ο μικρός αργαλειός άκουγε σιωπηλός όσα οι νεράιδες είχαν να του πούνε … Και σαν γύρισε στον τόπο του άρχισε με τα δικά του χρώματα, με τα δικά του νήματα να υφαίνει…
Συνεχίζεται…
Τα κείμενα “υφαίνει” η Μαριάννα Χονδρού,νηπιαγωγός