3 Ιουνίου – Παγκόσμια ημέρα ποδηλάτου

Ιούν 20206
Η 3η Ιουνίου έχει οριστεί από τον Ο.Η.Ε ως Παγκόσμια Ημέρα Ποδηλάτου. Με αφορμή αυτή τη μέρα, σας προτείνουμε:
  • παιδικά βιβλία με θέμα το ποδήλατο.
Ο Γύρος του κόσμου με το ποδήλατο

Τι γίνεται όταν ο κολλητός σου σου προτείνει να κάνετε το γύρο του κόσμου με ποδήλατο; Τέλεια ιδέα, αλλά δεν ξέρεις ποδήλατο!

Ο Πέτρος βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση. Πρέπει να μάθει ποδήλατο μέσα σε λίγες ώρες. Είναι ζήτημα ζωής και θανάτου. Βάζει τα δυνατά του, αλλά πέφτει και ξαναπέφτει. Ποιος όμως είπε ότι τα ωραία πράγματα στη ζωή είναι κι εύκολα;
Ο Πέτρος θα καταλάβει ότι για κάποια πράγματα αξίζει τον κόπο να βάζουμε τα δυνατά μας.

Με το ποδήλατό μου αρχηγό τα αυτοκίνητα νικώ

Βραχεία λίστα Κρατικών Βραβείων Παιδικού Βιβλίου 2013

Η πόλη έχει καταληφθεί από τα αυτοκίνητα , τα οποία την έχουν κάνει άσχημη και βρόμικη. Με τα ποδήλατα έχει ξεσπάσει μακροχρόνιος πόλεμος. Δυο ποδήλατα θέλουν να εξηγήσουν στα αυτοκίνητα ότι αυτός ο πόλεμος δεν θα έχει νικητή. Θέλουν, ακόμα, να τους προτείνουν να υπογράψουν ειρήνη. Υπάρχει όμως κάποιος που δεν θα δεχτεί ποτέ: ο αρχιστράτηγος Τζι Μπι Τούρμπο. Πανίσχυρο αυτοκίνητο που θέλουν να νικήσουν τα ποδήλατα αν θέλουν ειρήνη. Πώς; Μα οδηγώντας τον στην τελική αναμέτρηση εκεί που δεν έχει ούτε βενζίνη ούτε και καινούρια λάστιχα. Θα νικήσουν τα ποδήλατα; Θα καταφέρουν να αλλάξουν την όλη με ορθοπεταλιές;

Πρόκειται για το έκτο βιβλίο της σειράς ΟΙΚΟλογήματα, Μπορεί η λογοτεχνία να αλλάξει τη στάση και τη συμπεριφορά του αναγνώστη σχετικά με το περιβάλλον; Η σειρά παραμυθιών του Βαγγέλη Ηλιόπουλου ΟΙΚΟλογήματα έχει ακριβώς αυτόν τον στόχο. Σε κάθε βιβλίο, εκτός από το παραμύθι, υπάρχουν και δραστηριότητες παιδαγωγικά σχεδιασμένες από τη Βασιλική Νίκα.
ΛΟΥΝΑ: Μ’ αρέσει το ποδήλατο
Η Λούνα παίζει χαρούµενη µε τα παιχνίδια της, όταν ξαφνικά ακούει: ΝΤΡΙΝ, ΝΤΡΙΝ!
Είναι ο Λίο πάνω στο καινούργιο, κατακόκκινο ποδήλατό του µε το γυαλιστερό κουδουνάκι!
Θέλει πολύ να κάνει κι εκείνη βόλτα.
Η Κόνι μαθαίνει ποδήλατο
Η Κόνι έχει γίνει πολύ καλή στο ποδήλατο και την Κυριακή όλη η οικογένεια πηγαίνει βόλτα. Μόνο ο Πέτρος κάθεται στο καρεκλάκι.
Η Κόνι οδηγεί χωρίς βοηθητικές ρόδες, εντελώς μόνη της. Και όταν η μαμά σηκώνει το χέρι ψηλά για να δείξει προς τα πού θα στρίψουν, η Κόνι ακολουθεί.
Οι πεταλιές της Κορίνας
Η Κορίνα είναι ένα πλάσμα υπέροχο! Μπορεί να είναι πεισματάρα και να σιχαίνεται το ροζ αλλά έχει και μια μεγάλη αγάπη: το ποδήλατο! Ξεφυλλίστε τις πρώτες σελίδες εδώ
  • Τραγούδια με θέμα το ποδήλατο

Δράσεις σε διάφορες πόλεις της Ελλάδας
Ηρακλείου κάλεσμα για ποδηλατοβόλτα εδώ
Πηγές:
και όπου παραπέμπουν οι σύνδεσμοι

Σαν σήμερα

20/4/1941: Ο στρατηγός Τσολάκογλου υπογράφει το πρωτόκολλο συνθηκολόγησης του ελληνικού στρατού με τις γερμανικές δυνάμεις εισβολής.

Ιούνιος 2020