1η Ιουνίου-Παγκόσμια ημέρα γονέων-παιδιού-οικογένειας

Ιούν 20202

Η 1η Ιουνίου είναι αφιερωμένη σε γονείς και παιδιά.  Η Παγκόσμια Ημέρα του παιδιού καθιερώθηκε το 1925 από την Παγκόσμια Συνέλευση  της Γένοβας για την ευημερία του παιδιού. Η Παγκόσμια ημέρα γονέων ανακηρύχθηκε από τη Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ το 2012 με το ψήφισμα A / RES / 66/292 και τιμά τους γονείς σε όλο τον κόσμο.

Σήμερα είναι η ευκαιρία να υπενθυμίσουμε, να ενημερώσουμε και να ευαισθητοποιήσουμε την κοινωνία για τα θέματα που αφορούν το παιδί και να κινητοποιήσουμε την πολιτεία για να αναλάβει δράσεις που θα διασφαλίζουν όλα τα δικαιώματα για κάθε παιδί.

Υπογραμμίζοντας τον κρίσιμο ρόλο των γονέων στην ανατροφή των παιδιών, η Παγκόσμια Ημέρα των Γονέων αναγνωρίζει επίσης ότι η οικογένεια έχει την πρωταρχική ευθύνη για την ανάπτυξη και την προστασία των παιδιών. Για την πλήρη και αρμονική ανάπτυξη της προσωπικότητάς τους, τα παιδιά πρέπει να μεγαλώνουν σε ένα οικογενειακό περιβάλλον και σε μια ατμόσφαιρα ευτυχίας, αγάπης και κατανόησης. Πίσω από ένα ευτυχισμένο παιδί βρίσκεται ένα αγαπημένο ζευγάρι.

Για την προστασία της παιδικότητας και τα δικαιώματα των γονέων έχει καθιερωθεί να εορτάζεται η 25η Απριλίου ως Παγκόσμια Ημέρα ευαισθητοποίησης κατά της Γονεϊκής Αποξένωσης.  Η Γονεϊκή Αποξένωση είναι παιδική κακοποίηση.  Δυστυχώς πολλά παιδιά την περίοδο του εγκλεισμού λόγω καραντίνας βίωσαν ψυχική και σωματική βία ή βίωσαν μεγάλη οικονομική δυσχέρεια.  Η 4η Ιουνίου κάθε έτους έχει καθιερωθεί ως Παγκόσμια ημέρα κατά της Επιθετικότητας εναντίον των παιδιών.

Αν είσαι γονιός διάβασε το άρθρο Γονεϊκότητα της Φωτεινής στο projectparenting εδώ

• Ακούστε τραγούδια που έγραψαν παιδιά με τον Φοίβο Δεληβοριά και τον Αντώνη Παπαθεοδούλου για τα δικαιώματά τους εδώ
  • Ακούστε το παραμύθι “Το γονεοτροφείο” του Χρήστου Δασκαλάκη από τις εκδόσεις Άγκυρα, για τη δύναμη της οικογένειας από το Τρίτο Πρόγραμμα εδώ

Δείτε για τη γιορτή της μητέρας εδώ