ΓΙΟΡΤΗ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ

Αγαπητά μας παιδάκια σε λίγες μέρες γιορτάζουν καποια πολύ αγαπημένα και ξεχωριστά πρόσωπα στη ζωή  όλων μας .Οι μανούλες μας, παιδιά !!!!Αυτή η μέρα λοιπόν γιορτάζεται τη δεύτερη Κυριακή του Μαϊου και ειναι γιορτή προς τιμή της μητέρας και της μητρότητας.

ΡΕΑ_Η-αγάπη-μιας-γάτας

ΕΝΑ ΣΟΥΠΛΑ ΓΙΑ ΤΗ ΜΑΜΑ

Ένα βίντεο για της γιορτή της μητέρας.  (πηγή: Τάνια Μάνεση)

ΚΑΡΤΑ ΠΑΤΡΟΝ

Τραγούδια για την γιορτή της μητέρας

ΓΛΩΣΣΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ

ΠΙΝΑΚΕΣ ΑΝΑΦΟΡΑΣ

ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΑ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ ΚΑΙ ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧ.ΕΤΟΣ 2020-2021

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΑ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙA ΓΙΑ ΤΟ ΣΧ. ΕΤΟΣ 2020-21…

Σας ενημερώνουμε ότι στο  άρθρο 35 «Ηλεκτρονική υποβολή αιτήσεων εγγραφής στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση» της Π.Ν.Π. «Περαιτέρω μέτρα για την αντιμετώπιση των συνεχιζόμενων συνεπειών της πανδημίας του κορωνοϊού COVID-19 και την επάνοδο στην κοινωνική και οικονομική κανονικότητα.» (ΦΕΚ 90/τ.Α΄΄/1-5-2020) ορίζεται ότι: «Στο π.δ. 79/2017 (Α΄ 109) επέρχονται οι εξής μεταβολές:

1. Οι εγγραφές στα Νηπιαγωγεία και Δημοτικά σχολεία πραγματοποιούνται απότις 15 έως τις 30 Μαΐου.
  2. Η υποβολή των αιτήσεων – υπεύθυνων δηλώσεων εγγραφής  μπορεί να γίνεται και με ηλεκτρονικά μέσα. Με κοινή απόφαση των Υπουργών Παιδείας και Θρησκευμάτων και Ψηφιακής Διακυβέρνησης ρυθμίζονται ειδικότερα θέματα σχετικά με τα δικαιολογητικά και κάθε τεχνική ή άλλη λεπτομέρεια για την εφαρμογή του παρόντος».

Θα ακολουθήσει νεότερη ανακοίνωση για τις ακριβείς διαδικασίες εγγραφών, αμέσως μόλις ενημερωθούμε από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων.