1ο Βραβείο στο 5ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ρομποτικής

Η εργασία δημιουργήθηκε από ομάδα μαθητών του 1ου Δημοτικού Σχολείου Ευκαρπίας και παρουσιάστηκε στο 5ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ρομποτικής όπου απέσπασε το 1ο Βραβείο στο εκθεσιακό μέρος και στην κατηγορία Δημοτικών Σχολείων. https://mfr.peiramak.gr/index.php?lan…

Η κατασκευή μας αποτελείται από υποδοχές στις οποίες θα μπορεί κάποιος να βάζει κάποιου είδους υλικό, όπως για παράδειγμα σίδερο, αλουμίνιο, γυαλί κτλ, και θα δοκιμάζει να ανιχνεύσει το είδος του. Τα υλικά που θα μπορεί να δοκιμάσει κάποιος θα έχουν ετοιμαστεί από πριν για να είναι κατάλληλα για τον ανιχνευτή. Επίσης, θα υπάρχουν φωτάκια που θα δείχνουν το είδος του υλικού που βρέθηκε.

Στην πρώτη περίπτωση ελέγχεται η αγωγιμότητα του υλικού με μια δαγκάνα. Αν είναι αγώγιμο, ανάβει το πράσινο λαπάκι και πέφτει από τη μία πλευρά. Αν δεν είναι αγώγιμο, ανάβει το κόκκινο λαμπάκι και πέφτει από την άλλη πλευρά. Με τον ίδιο τρόπο, στον έλεγχο σιδήρου, αν ο ηλεκτρομαγνήτης σηκώσει το αντικείμενο και πέφτει από τη μία πλευρά, αλλιώς πέφτει από την άλλη πλευρά. Όταν ενεργοποιείται ο ηλεκτρομαγνήτης ανάβει μπλε λαμπάκι. Ο τρίτος έλεγχος μετράει την φωτεινότητα με τον ίδιο τρόπο. Αν είναι διαφανές γυαλί ή άλλο υλικό το φως που μετράει η φωτοαντίσταση είναι έντονο και το αντικείμενο πέφτει από τη μία πλευρά. Αν το αντικείμενο δεν είναι διαφανές, ανάβει το κόκκινο λαμπάκι και το αντικείμενο πέφτει από την άλλη πλευρά.

Συγχαρητήρια στους μαθητές της ομάδας για την πολύ μεγάλη προσπάθεια και το ευτυχές αποτέλεσμα.

Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Δουβλετής Χαράλαμπος ΠΕ86 Πληροφορικής

3ο CODE THESS FESTIVAL

Στο 3o THESS CODE FESTIVAL το όποιο είναι μια γιορτή κώδικα, οι μαθητές θα
έχουν τη ευκαιρία να προγραμματίσουν σε διαφορετικές τεχνολογίες, να δημιουργήσουν
τις δικές τους πραγματικές εφαρμογές και να εφαρμόσουν λύσεις πληροφορικής σε
αντικείμενα όπως τα παιχνίδια, mobile apps, τη δημιουργία ιστοσελίδων, τη τεχνητή
νοημοσύνη και τη ρομποτική. Παράλληλα, οι μαθητές θα έχουν τη δυνατότητα να
γνωρίσουν τις διαδικασίες και το αντικείμενο του Πανελλήνιου Διαγωνισμού
Πληροφορικής (ΠΔΠ).

Στην εκδήλωση θα διεξαχθούν εργαστήρια και παρουσιάσεις σε σύγχρονες περιοχές της
Επιστήμης της Πληροφορικής στοχεύοντας στην προσέλκυση του ενδιαφέροντος παιδιών
και νέων ηλικίας 6-18 ετών για τον Προγραμματισμό και την Υπολογιστική Σκέψη.

Το 3o THESS CODE FESTIVAL διοργανώνεται στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Προγραμματισμού (Europe Code Week) σε συνεργασία με την Περιφερειακή Διεύθυνση Α/θμιας & Β/θμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας, το Παράρτημα Μακεδονίας-Θράκης της Ελληνικής Εταιρείας Επιστημόνων και Επαγγελματιών Πληροφορικής και Επικοινωνιών (ΕΠΥ) και το ΕΠΕΣ του 1ου Πειραματικού Λυκείου Θεσσαλονίκης «Μανόλης Ανδρόνικος».

To 3o THESS CODE FESTIVAL θα πραγματοποιηθεί στις 21 Οκτωβρίου 2018
(Κυριακή) κατά τις ώρες 10.00-16.30 στο 1ο Πειραματικό Λύκειο Θεσσαλονίκης
«Μανόλης Ανδρόνικος». Το αντικείμενο των εργαστηρίων αφορά τον προγραμματισμό
εφαρμογών με σύγχρονες τεχνολογίες λογισμικού (Ενδεικτικά: Προγραμματισμός με
Java, Python, C++, Ρομποτική, προγραμματισμός εφαρμογών για κινητές συσκευές
(mobile apps), προγραμματισμός παιχνιδιών

Εκδήλωση συμμετοχής στον σύνδεσμο http://code.epy-mathra.gr/

Πρόγραμμα εκδήλωσης εδώ.

Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Προγραμματισμού

Ιστορία Ε Τάξης – Παρουσίαση

Οι μαθητές δούλεψαν σε ομάδες για να ετοιμάσουν παρουσιάσεις με θέμα την Ιστορία της Ε Δημοτικού.