«ΤΟ ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ ΑΞΙΩΝ-ΙNTERNATIONAL FAIR PLAY PASSPORT» -«Πετά τον Φόβο Μακριά Πέτα την Άγνοια Μακριά, Γίνε Εθελοντής Δότης Μυελού των Οστών»

Στο πλαίσιο της  υλοποίησης  του προγράμματος σχολικών δραστηριοτήτων:
«ΤΟ ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ ΑΞΙΩΝ-ΙNTERNATIONAL FAIR PLAY PASSPORT» σε συνεργασία με την  Εθνική Ολυμπιακή Ακαδημία (ΕΘΝ.Ο.Α) , την ΕΦΑ Πέλλας και τον Δήμο Πέλλας  την Παρασκευή 16 Φεβρουαρίου 2024  ώρα 10.00π.μ στο κλειστό γυμναστήριο  Δημοτικού Σχολείου Νέας Πέλλας  ( το δεύτερο διδακτικό δίωρο ) συνδιοργανώσαμε Εκπαιδευτική , Αθλητική Πολιτιστική Δράση  με καλεσμένους  τον  κ. Απόστολο Χαριτωνίδη, παγκόσμιο πρωταθλητή Μεταμοσχευμένων Μυελού των Οστών και την σύζυγό κ. Βαρβάρα Μαραντίδου προβάλλοντας το μήνυμα: «Πετά τον Φόβο Μακριά, Πέτα την Άγνοια Μακριά, Γίνε Εθελοντής Δότης Μυελού των Οστών» με αφορμή την Παγκόσμια ημέρα καταπολέμησης του παιδικού καρκίνου  15 Φεβρουαρίου

Ευχαριστούμε  θερμά για  την συνεργασία μας με τον Σύλλογο  Γονέων και Κηδεμόνων  του Δημοτικού Σχολείου  Νέας Πέλλας, Δημοτικού  Σχολείου Παραλίμνης και τον Πρόεδρο κ. Παπαδόπουλο Μιχάλη  και αθλητές –ποδοσφαιριστές από το Ποδοσφαιρικό Σωματείο Μέγας Αλέξανδρος Νέας Πέλλας .

Ευχαριστούμε για την παρουσία  τους  στην Αθλητική Πολιτιστική εκδήλωσης  τον  κ. Απόστολο Χαριτωνίδη, την  κ. Βαρβάρα Μαραντίδου τις  μαθήτριες /τές του Δημοτικού Σχολείου Νέας Πέλλας και την  παρουσία Φίλων  και Γονέων.

Στον   Ολυμπιονίκη  ΤΗΣ  ΖΩΗΣ, κ. Απόστολο Χαριτωνίδη ένα σπουδαίο  παραολυμπιονίκη και παγκόσμιο πρωταθλητή  στον στίβο, που  πέρα από τους αγώνες, έχει  δώσει πολύ πιο σπουδαίες και δύσκολες μάχες στη ζωή βγαίνοντας νικητής, απονεμήθηκε στην αρχή της εκδήλωσης από την ΕΘΝ.Ο.Α (Εθνική Ολυμπιακή Ακαδημία)   «Το Διεθνές Διαβατήριο Ολυμπιακών Αξιών-Ιnternational fair play passport  προβάλλοντας Ανθρώπους, Αθλητές , Επιστήμονες Πρότυπα, και Φορείς που για όλους μας μπορούν να χρησιμεύσουν ως παράδειγμα και πυξίδα στον αθλητισμό και στην καθημερινή ζωή για έναν καλύτερο κόσμο.

Ο κ. Απόστολος Χαριτωνίδης μαζί με την σύζυγό κ. Βαρβάρα Μαραντίδου παρουσίασαν σε ΟΛΟΥΣ το εκπαιδευτικό παραμύθι «ΔΩΣ΄ΜΟΥ ΜΙΑ ΕΛΠΙΔΑ» υπενθυμίζοντας  τον αγώνα για την νίκη της ζωής  του κ Απόστολου Χαριτωνίδη με αξιοπρέπεια, υπερηφάνεια, ωριμότητα και δυναμισμό.

«Ένα γράμμα στον άλλο μου εαυτό » γραμμένο από τον κ. Απόστολο Χαριτωνίδη , διάβασε με την ενεργή συμμετοχή της  μαθήτρια του σχολείου μας μεταφέροντας μηνύματα  και στάση ζωής  από την εμπειρία Μεταμόσχευσης Μυελού των Οστών που βίωσε  ο κ. Απόστολος Χαριτωνίδης.

Γίνεται    ο ίδιος  πρεσβευτές  σημαντικών μηνυμάτων ,ζωντανό  παράδειγμα ελπίδας για κάθε άρρωστο παιδί , αλλά και για κάθε ασθενή , ο κ. Απόστολος Χαριτωνίδης  και με εικόνα μας παρουσίασε την συμμετοχή του στον αθλητισμό  με τις αρχές της ευγενούς άμιλλας, ψυχαγωγίας και φίλαθλου πνεύματος, προβάλλοντας παράλληλα  την  ιδέα της μεταμόσχευσης .Την προσφορά αγάπης την αλληλεγγύη προς τον συνάνθρωπο . Την αφύπνιση  και ευαισθητοποίηση  με την προσφορά  αίματος και μυελού των οστών.

Συμμετέχοντας ο κ. Απόστολος Χαριτωνίδης και η κ. Βαρβάρα Μαραντίδου σε δημιουργική συζήτηση με τις μαθήτριες /τες  και τους γονείς είναι ευχάριστο που δημιούργησαν ΑΓΓΕΛΙΟΦΟΡΟΥΣ μηνυμάτων σε υγιείς μαθητές .Μηνύματα αγάπης ελπίδας για την ζωή, προσφοράς αλληλεγγύης και ενεργής συμμετοχής, παρακινώντας παράλληλα τους μεγαλύτερους  να γίνουν εγγραφές ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΩΝ  ΕΘΕΛΟΝΤΩΝ ΔΟΤΩΝ ΜΥΕΛΟΥ ΤΩΝ ΟΣΤΩΝ,  λαμβάνοντας  δείγματα με την συνδρομή από τον Σύλλογο Όραμα Ελπίδας.

Στην εκπαίδευση για να πετύχουμε τον στόχο της συμπερίληψης, της συνεκπαίδευσης μαθητών με ειδικέ  ανάγκες, είναι απαραίτητη η συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς άλλων ειδικοτήτων, ειδικών θεραπευτών, ψυχολόγων, κοινωνιολόγων,  αλλά και ανθρώπων που βγήκαν νικητές στον ΑΓΩΝΑ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ και λειτουργούν ως κοινωνικά πρότυπα.

κ. Απόστολε Χαριτωνίδη, κ. Βαρβάρα Μαραντίδου

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ!!!!!!