–Αντίγραφο από γιορτη λήξης2017_Page_3

Μαθαίνω, παίζω, δημιουργώ στους ρυθμούς της καρδιάς

Δημοτικό Σχολείο Νέας Πέλλας Δευτέρα 12 Ιουνίου 2017
ΩΡΑ  9.30 π.μ

Μαθαίνω, παίζω, δημιουργώ  στους ρυθμούς της καρδιάς

Στην φετινή Αθλητική Πολιτιστική γιορτή του σχολείου μας, στόχος είναι να  μάθουμε , να δημιουργήσουμε , να παίξουμε στους  ρυθμούς της καρδιάς.Να μιλήσουμε  για τον Ρυθμό της Ζωής, που συνοδεύει τα δημιουργικά επιτεύγματα του ανθρώπου.Ο χτύπος της καρδιάς της μητέρας μέσα στη μήτρα, ο χτύπος της καρδιάς του εμβρύου, η πρώτη ανάσα στη γέννηση είναι οι πρώτοι ρυθμοί και παλμοί της ζωής. Ο ρυθμός της αναπνοής και οι παλμοί της καρδιάς είναι η ίδια η ζωή.

Η άσκηση, η κίνηση του χορού,  οι φυσικές δραστηριότητες  και το παιχνίδι έχουν σημαντική επίδραση όχι μόνο στην υγιή ανάπτυξη του σώματος αλλά και στην υγιή κοινωνική, ψυχολογική και συναισθηματική ανάπτυξη.

Συνδέουμε το κινητικό μέρος στην γιορτή με την κίνηση της ζωής, την εικόνα , τον ήχο, και τον λόγο.

Να δημιουργούμε μηνύματα για  την καρδιά , την φύση, τη ζωή.

Για τον πολιτισμό, την άθληση και τον ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ.

εεξωωγιορτη λήξης2017