Ανακεφαλαίωση στη δομή απλής επιλογής

Συγγραφέας: ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΧΑΒΑΡΙΩΤΗΣ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 11-06-2023

Η κατασκευή μας από ανακυκλώσιμα υλικά

0

Συγγραφέας: ΝΙΚΟΛΟΥΛΟΠΟΥΛΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ | Κατηγορία Λύκειο, Παράδειγμα, Υλικό | , στις 20-12-2019

H κατασκευή μας

Το Πάρκο των Χριστουγέννων στο Αίγιο

0

Συγγραφέας: ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΧΑΒΑΡΙΩΤΗΣ | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Νεότερες | , στις 13-12-2019

Για 8η συνεχόμενη χρονιά η Δημοτική Κοινωφελής Επιχείρηση του Δήμου Αιγιαλείας δημιούργησε στον κεντρικό δημοτικό κήπο των «Υψηλών Αλωνίων» το Πάρκο των Χριστουγέννων. Γνωστό στο πανελλήνιο ως «θεματικό πάρκο», κάθε χρόνο για περίπου ένα μήνα (Δεκέμβριο με Ιανουάριο) διηγείται ένα μοναδικό παραμύθι γεμάτο μηνύματα και όμορφα συναισθήματα.

Φέτος το πάρκο είναι αφιερωμένο στην ανακύκλωση και στην ορθή διαχείριση των απορριμμάτων με στόχο την ευαισθητοποίηση μικρών και μεγάλων και πάντοτε με τη βοήθεια των πιο γνωστών ηρώων των παραμυθιών! Το Πάρκο θα λειτουργήσει από 12 Δεκεμβρίου 2019 έως 5 Ιανουαρίου 2020, με ελεύθερη είσοδο για όλους και ωράριο λειτουργίας 10π.μ – 10μ.μ.

Ανακύκλωση

Συγγραφέας: ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΧΑΒΑΡΙΩΤΗΣ | Κατηγορία Λύκειο, Υλικό | , στις 06-12-2019

Ανακύκλωση είναι η διαδικασία με την οποία επαναχρησιμοποιούνται διάφορα υλικά ή οτιδήποτε αποτελεί γρήγορο αποτέλεσμα της ανθρώπινης δραστηριότητας και το οποίο στην μορφή που είναι δεν αποτελεί πλέον αγαθό για τον άνθρωπο. Στην διαδικασία αυτή συνήθως τα απορρίματα μετατρέπονται σε πρώτες ύλες από τις οποίες παράγονται νέα προϊόντα.

Ανακυκλώσιμα Προϊόντα

• Χαρτί
  • Πλαστικά (PET, HDPE, PVC, LDPE, PP, PS και άλλα πλαστικά χωρίς κωδικό)
  • Αλουμίνιο
  • Γυαλί
  • Λευκοσίδηρος
  • Αυτοκίνητα
  • Ελαστικά Αυτοκινήτων
  • Μπαταρίες (όλων των ειδών)
  • Ιστία (πανιά ιστιοπλοϊκών σκαφών)
  • Ξύλο
  • Λαδιών (καμένων, βιομηχανικά)
  • Μέταλλα
  • Ηλεκτρικές και Ηλεκτρονικές συσκευές
  • Ρούχα και υποδήματα

Συνημμένα:

Ανακύκλωση.pdf

ΕΝΤΥΠΟ-ΥΠΟΒΟΛΗΣ-ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΩΝ (2)2019-20

Εθελοντισμός=Δέσμευση – Το ΜΕΤ τιμά τους εθελοντές και τους χορηγούς του

0

Συγγραφέας: ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΧΑΒΑΡΙΩΤΗΣ | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Παλαιότερες | , στις 04-12-2019

Πρόσκληση σε εκδήλωση

Την Κυριακή 8 Δεκεμβρίου 2019, στις 18.30, το Μουσείο Επιστημών και Τεχνολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών (ΜΕΤ), η Κοσμητεία της Σχολής Θετικών Επιστημών ΠΠ και ο Σύλλογος Φίλων ΜΕΤ, διοργανώνουν στον χώρο του ΜΕΤ την εκδήλωση «Εθελοντισμός=Δέσμευση, το ΜΕΤ τιμά τους εθελοντές και τους χορηγούς του».

Στο πλαίσιο της εκδήλωσης, ο Κοσμήτορας της ΣΘΕ θα τιμήσει καθηγητές της Σχολής για την προσφορά τους. Ομιλία θα ακουστεί από τον Ευάγγελο Βιτωράτοκαθηγητή Τμ. Φυσικής, τ. Διευθυντή του ΜΕΤ με θέμα «Εθελοντισμός & Μουσεία Επιστημών»

Στη συνέχεια θα απονεμηθούν τιμητικά διπλώματα:

• στους εθελοντές και στους χορηγούς του Μουσείου για τη συνεισφορά τους στην εύρυθμη λειτουργία του Μουσείου καθώς και
  • στα σχολεία, τα οποία συνεργάστηκαν με το ΜΕΤ, στο πλαίσιο δικτύων, κατά τη διάρκεια του ακαδημαϊκού έτους 2018-2019.

Την εκδήλωση θα κλείσει η βραβευμένη χορωδία του Αγίου Ανδρέα Εγλυκάδας Πατρών BelCantes με πολύ ενδιαφέρον πρόγραμμα.

Μετά το πέρας της εκδηλώσεως το κοινό θα έχει την ευκαιρία να περιηγηθεί στους χώρους του ΜΕΤ και να παρακολουθήσει τις μόνιμες και περιοδικές εκθέσεις του, ενώ θα ακολουθήσει μικρή δεξίωση.

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε:

Πληροφορίες 1

Πληροφορίες 2

Δραστηριότητες συνεδρίας

Συγγραφέας: ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΧΑΒΑΡΙΩΤΗΣ | Κατηγορία Λύκειο, Υλικό | , στις 01-02-2018

Στα επισυναπτόμενα αρχεία περιλαμβάνονται οι δραστηριότητες του μεσοδιαστήματος των συνεδριών 5-6 που αφορούν την επιμόρφωση των εκπαιδευτικών στις ΤΠΕ Β1 επίπεδο (2η περίοδος).

Βούλγαρης Αλέξανδρος ΠΕ09

Τσαφούλιας Ανδρέας ΠΕ19

Χαβαριώτης Γεώργιος ΠΕ20

Ερωτήσεις σε θέματα ασφαλούς και σωστής διαδικτυακής πλοήγησης

Συγγραφέας: ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΧΑΒΑΡΙΩΤΗΣ | Κατηγορία Λύκειο, Υλικό | , στις 29-01-2018

Η δημιουργία του ερωτηματολογίου έχει σκοπό να διερευνήσει θέματα ασφαλούς και σωστής διαδικτυακής πλοήγησης σε μαθητές δευτεροβάθμιες εκπαίδευσης.

Το ερωτηματολόγιο χρησιμοποιήθηκε στα πλαίσια της επιμόρφωσης Β’ επιπέδου ΤΠΕ – 2η περίοδος και για την επικαιροποίησή του συμμετείχαν οι παρακάτω εκπαιδευτικοί:

Βούλγαρης Αλέξανδρος ΠΕ09

Τσαφούλιας Ανδρέας ΠΕ19

Χαβαριώτης Γεώργιος ΠΕ20

Μπορείτε να απαντήσετε και σεις το ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ

Τα 25 ομορφότερα φυσικά τοπία στη Γη

Συγγραφέας: ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΧΑΒΑΡΙΩΤΗΣ | Κατηγορία Γυμνάσιο, Υλικό | , στις 25-11-2013

Οι ερευνητικές εργασίες

Συγγραφέας: ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΧΑΒΑΡΙΩΤΗΣ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 22-11-2013

Στις αρχές του Οκτωβρίου οι μαθητές της Β΄ τάξης του Γενικού Λυκείου Αιγείρας επέλεξαν το θέμα: “Εξαρτήσεις στη σύγχρονη κοινωνία: Αλκοόλ, κάπνισμα, διαδίκτυο και ηλεκτρονικά παιχνίδια”.

Σ΄ αυτό το χώρο, προσεχώς, θα δημοσιεύονται στοιχεία από την εξέλιξη της πορείας του μαθήματος και της δουλειάς που κάνουν τα παιδιά στην τάξη.