Αλκιβιάδης Χατζηνικολάου

Γυμναστική στο σπίτι

Συντάκτης: ΑΛΚΙΒΙΑΔΗΣ ΧΑΤΖΗΝΙΚΟΛΑΟΥ | Κάτω από: ΦΥΣΙΚΗ ΑΓΩΓΗ
cardio emphasis

Εδώ παρουσιάζεται ένα πρόγραμμα ασκήσεων που οι μαθητές μπορούν να εκτελέσουν στο σπίτι τους.

1.   Front/back jump squats

2.     Plank jacks

3.     Speed skaters

4.     Burpees

5.     Skier hops

6.     High knees

7.     Butt kicker run

8.     Rabbit hops

9.     Crab walks

10.   Box toe touches

Οι μαθητές θα κληθούν να εκτελέσουν συγκεκριμένους κύκλους ασκήσεων με χρόνο άσκησης και χρόνο διαλείμματος που με συμβουλή του Κ.Φ.Α., μπορούν να αλλάξουν από εβδομάδα σε εβδομάδα. Οι μαθητές θα προσπαθήσουν να ακολουθήσουν τις οδηγίες του βίντεο “Φυσιολογικοί σφυγμοί: Οι τιμές ανά ηλικία και πώς να τους μετρήσετε ” για τον καρδιακό παλμό και να μετρήσουν το δικό τους παλμό στην ηρεμία πριν την άσκηση αλλά και μετά το τέλος του 1ου κύκλου. Επίσης θα επαναλάβουν το ίδιο και στο τέλος του προγράμματος σύμφωνα με την οδηγία του Κ.Φ.Α. Στόχος του μαθητή είναι να εκτελεί το πρόγραμμα σε σταθερή περιοδικότητα τριών συνεδριών την εβδομάδα για το διάστημα που διαρκούν οι περιορισμοί των μετακινήσεων λόγω της πανδημίας. Επιδίωξή του είναι να αυξήσει το χρόνο άσκησης στα 45’’ ενώ το διάλειμμά του ανάμεσα στις ασκήσεις πρέπει να γίνει 15’’. Οι οδηγίες εκτέλεσης του προγράμματος αναφέρονται παρακάτω:

• Οι ασκήσεις εκτελούνται με τη σειρά που αναγράφονται στον πιο πάνω πίνακα.
  • Κάθε άσκηση εκτελείται για 30 ‘’
  • Ακολουθεί διάλειμμα 30’
  • Όταν ολοκληρωθεί ο κύκλος των 10 ασκήσεων γίνεται διάλειμμα 5’
  • Μετά τα πρώτα 30’’ του διαλείμματος μέτρησε την καρδιακή σου συχνότητα.
  • Επανέλαβε και 2ο κύκλο. Αν δυσκολευτείς αύξησε το χρόνο του διαλείμματος στα 40’’
  • Όταν ολοκληρώσεις και το 2ο κύκλο επανέλαβε τη διαδικασία του 1ου διαλείμματος μετρώντας πάλι την καρδιακή σου συχνότητα. Τι παρατηρείς;

Οι μαθητές καλούνται να παίξουν διαδραστικά με το πρόγραμμα που εκτελούν στο σπίτι, εκτελώντας τις πιο κάτω εφαρμογές από το e-me content της κυψέλης της Φυσικής Αγωγής όπου είναι μέλη.

Άνοιγμα σε νέο παράθυρο