Σχολιασμός πάνω σε βίντεο

τη μέρα μου ενοχλείς

Χαθήκαμε μες στην κοιλιά
μιας μάνας που ξεχνά
Κι απ΄το εμείς το ξένο εγώ
μου λέει να μισώ

Σχολιασμός:Το βίντεο που παρακολουθήσαμε στην τάξη είχε ως θέμα του την άγρια πραγματικότητα σχετικά με το θέμα των μεταναστών. Το βίντεο έδειχνε σκληρές εικόνες μεταναστών οι οποίοι προσπαθούσαν να βρουν μια καλύτερη πατρίδα. Μετακινούνταν με μικρές βάρκες στο πέλαγος πράγμα πολύ επικίνδυνο. Δεν δέχονταν καμία βοήθεια από ανθρώπους οι οποίοι έχουν κλείσει τα σύνορα φέρνοντας τους άτυχους αυτούς ανθρώπους σε απόγνωση. Ο κόσμος ευτυχώς ευαισθητοποιήθηκε με την ιστορία του μικρού Αϊλάν ενός μικρού παιδιού το οποίο θανατώθηκε στην προσπάθεια του για ένα καλύτερο αύριο. Πολλές φορές μάλιστα οι μετανάστες εκτελούνται εν ψυχρώ από στρατιώτες. Πρέπει πραγματικά όλοι μας να σκεφτούμε ότι είναι και εκείνοι άνθρωποι δίνοντας τους μια ακόμα ευκαιρία στη ζωή τους.

103 λέξεις

Δημοσιεύθηκε στην Χωρίς κατηγορία και χαρακτηρίσθηκε . Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.