Μαρ 10

EUSO

Κάτω από (Γενικά) από στις 02-03-2010

Η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών είναι ένας αποκλειστικά πειραματικός διαγωνισμός στον οποίο συμμετέχουν δύο τριμελείς ομάδες μαθητών ηλικίας το πολύ 16 χρονών (Α΄ και Β΄ τάξης Λυκείου), από κάθε χώρα-μέλος  της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Διοργανώνεται από την European Union Science Olympiad, EUSO. Τη διαδικασία επιλογής των ελληνικών ομάδων έχει αναλάβει το Επιστημονικό Σωματείο ΠΑΝΕΚΦΕ, μέσω των ΕΚΦΕ. Σκοπός του διαγωνισμού είναι: η προώθηση της πειραματικής διδασκαλίας των Φυσικών Επιστημών και η ουσιαστική ενασχόληση των μαθητών με την επιστημονική μεθοδολογία  για την επίλυση πραγματικών προβλημάτων από την καθημερινή ζωή, τα οποία απαιτούν πειραματική πρακτική, στο σχολικό εργαστήριο Φυσικών Επιστημών.