Μάι 10

Κάτω από (Γενικά) από στις 17-05-2010

H Ευρώπη στην τάξη

Το πρόγραμμα Comenius εστιάζει στο πρώτο στάδιο της εκπαίδευσης, από την προσχολική και πρωτοβάθμια στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Είναι σημαντικό για όλα τα μέλη της εκπαιδευτικής κοινότητας: τους μαθητές, τους εκπαιδευτικούς, τις τοπικές αρχές, τους συλλόγους γονέων, τις μη κυβερνητικές οργανώσεις, τα ιδρύματα κατάρτισης των εκπαιδευτικών, των πανεπιστημίων και όλου του άλλου εκπαιδευτικού προσωπικού.

Μέρος του προγράμματος Διά Βίου Μάθησης, το Comenius επιζητεί να αναπτύξει τις γνώσεις και την κατανόηση μεταξύ των νέων και του εκπαιδευτικού προσωπικού, την ποικιλομορφία των ευρωπαϊκών πολιτισμών, γλωσσών και αξιών. Βοηθά τους νέους να αποκτήσουν τις βασικές δεξιότητες ζωής και τις ικανότητες που είναι απαραίτητες για την προσωπική τους ανάπτυξη, για την μελλοντική τους απασχόληση και για την ενεργό ιδιότητα του πολίτη.

Το Comenius έχει τους εξής στόχους:

• Τη βελτίωση και την αύξηση της κινητικότητας των μαθητών και εκπαιδευτικού προσωπικού σε διάφορα κράτη μέλη
  • Την ενίσχυση και την αύξηση των εταιρικών σχέσεων μεταξύ σχολείων από διαφορετικά κράτη μέλη, με τουλάχιστον τριών εκατομμυρίων μαθητών που συμμετέχουν σε κοινές εκπαιδευτικές δραστηριότητες μέχρι το 2010
  • Την ενθάρρυνση της εκμάθησης γλωσσών, καινοτόμου περιεχομένου, υπηρεσιών και καλύτερων μεθόδων διδασκαλίας και πρακτικών
  • Την ενίσχυση της ποιότητας και της ευρωπαϊκής διάστασης της κατάρτισης των εκπαιδευτικών
  • Την βελτίωση των παιδαγωγικών προσεγγίσεων και της διαχείρισης των σχολείων

• 2006-2009 Comenius Project “One Europe, One Calendar!”