Δεκ 21

Κάτω από (Γενικά) από στις 09-12-2021
Το Πρόγραμμα «ΑλλάΖΩ την πόλη μου!» έγινε στα πλαίσια του Εθνικού Θεματικού Δικτύου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης «Βιώσιμη Πόλη: η πόλη ως πεδίο εκπαίδευσης για την αειφορία» που συντονίζει το ΚΠΕ Ελευθερίου, Κορδελιού και Βερτίσκου.
Οι μαθητές μας προέρχονται από την Νιγρίτα και τα γύρω χωριά. Οι εργασίες των μαθητών αναφέρονται σε όλες αυτές τις περιοχές.
Στόχοι του Προγράμματος είναι η διερεύνηση του αστικού περιβάλλοντος, η καταγραφή προβλημάτων καθημερινότητας, η διατύπωση αιτημάτων προς τον Δήμαρχο και η ανάληψη πρωτοβουλιών από τους μαθητές για την επίλυση των προβλημάτων.
Οι δραστηριότητες ολοκληρώθηκαν σε τέσσερις φάσεις και συμμετείχαν σε αυτές οι μαθητές της Α’ Λυκείου.
Μερικές φωτογραφίες του σχολείου μας, της Νιγρίτας και των γύρω χωριών. Κάποιες από τις φωτογραφίες έχουν ληφθεί από μαθητή μας με drone.

1 σχόλιο στο ““ΑλλάΖΩ την πόλη μου” Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, Σχολική χρονιά: 2021-2022”

1.   ΜΑΝΤΑΤΖΗ ΣΤΕΡΓΙΑΝΗ είπε:

Εξαιρετική δουλειά! Μπράβο στους μαθητές που χρησιμοποίησαν drone!