Απρ 16

Παρασκευή σαπουνιών και γαλακτώματος αλόης στο 15ο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης

Σαπούνια ελαιολάδου 3
Στα πλαίσια του μαθήματος της Χημείας Β’ Λυκείου, αλλά και του Προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης 《ΚΑΛΛΙΕΡΓΩ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΟΥ》, που υλοποιήθηκε την τρέχουσα σχολική χρονιά, οι μαθητές παρασκεύασαν σαπούνι από ελαιόλαδο με την ψυχρή μέθοδο, χρησιμοποιώντας ως πρώτες ύλες ελαιόλαδο, υδροξείδιο του νατρίου, αιθέρια έλαια και άλλα συστατικά.

Παρασκευή σαπουνιού ελαιολάδου   Σαπούνια ελαιολάδου 1

Η παρασκευή σαπουνιού φέρνει τους μαθητές σε επαφή με την παράδοση της χώρας μας, βελτιώνει τις δεξιότητές τους και συνδέει τη σχολική γνώση με την καθημερινότητα.

Τα σαπουνάκια ωρίμασαν τουλάχιστον 2 μήνες και στο τέλος της χρονιάς συσκευάστηκαν και μοιράστηκαν στους μαθητές και τους καθηγητές του σχολείου.

Συσκευασίες σαπουνιών 1   Συσκευασίες σαπουνιών 2

Φύτευση αλόης

Επίσης στα πλαίσια του Προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης οι μαθητές φύτευσαν φυτό αλόης (Aloe vera) που είναι γνωστό για τις ευεργετικές ιδιότητές του και παρασκεύασαν γαλάκτωμα με πρώτες ύλες ζελέ αλόης, από το εσωτερικό των φύλλων του φυτού και αμυγδαλέλαιο.

Παρασκευή γαλακτώματος αλόης 1   Παρασκευή γαλακτώματος αλόης 2

Παρασκευή γαλακτώματος αλόης 3   Παρασκευή γαλακτώματος αλόης 4