Απρ 16

Διδακτική επίσκεψη μαθητών του 15ου ΓΕΛ Θεσσαλονίκης στο Μουσείο Ύδρευσης

?

Στα πλαίσια του μαθήματος της Χημείας, υλοποιήθηκε στις 7 Απριλίου 2016, διδακτική επίσκεψη των μαθητών της Α Λυκείου του 15ου ΓΕΛ Θεσσαλονίκης, στο Μουσείο Ύδρευσης Θεσσαλονίκης.

Αρχικά έγινε προφορική ενημέρωση και προβολή εποπτικού υλικού σχετικά με την ύδρευση της πόλης, καθώς και μία ιστορική αναδρομή. Στη συνέχεια οι μαθητές ξεναγήθηκαν στις εγκαταστάσεις που χρησιμοποιούνταν παλαιότερα για την ύδρευση της πόλης και δοκίμασαν τη λειτουργία των μηχανημάτων.
Το επόμενο στάδιο της επίσκεψης ήταν πολύ δημιουργικό κι ευχάριστο καθώς ζητήθηκε από τους μαθητές να σχεδιάσουν κάτι σχετικό με το νερό ή να γράψουν ένα ποίημα για να συμμετέχουν με τον τρόπο αυτό, μαζί με μαθητές άλλων σχολείων, σε διαγωνισμό που οργανώνει η ΕΥΑΘ. Αυτές είναι κάποιες από τις δημιουργίες των μαθητών.

7-4-2016 Επίσκεψη στο Μουσείο Ύδρευσης Θεσσαλονίκης ! (1) - Αντίγραφο

7-4-2016 Επίσκεψη στο Μουσείο Ύδρευσης Θεσσαλονίκης ! (6) - Αντίγραφο

Η τελευταία δραστηριότητα της επίσκεψης περιελάμβανε ένα ομαδικό παιχνίδι με το νερό στον προαύλιο χώρο του μουσείου και χρήση αντλιών διάφορων τύπων από τους μαθητές.

?
Επίσης δόθηκε ως δώρο για το σχολείο ένα βιβλίο με την ιστορία της αποχέτευσης της Θεσσαλονίκης.