Απρ 14

Δύο μαθητές του Γενικού Λυκείου Νιγρίτας στο Διαγωνισμό eChemTest®, 2014

Κάτω από (Γενικά) από στις 05-04-2014

eChemTest1

Δύο μαθητές της Α΄ Λυκείου του Γενικού Λυκείου Νιγρίτας και συγκεκριμένα ο Δημήτριος Μάλτσιος και η Παναγιώτα Μαρτιναίου, συμμετείχαν στον Ευρωπαϊκό Ηλεκτρονικό Μαθητικό Διαγωνισμό Χημείας, eChemTest®, 2014, στο επίπεδό των μαθητών της Α΄ Λυκείου, το Σάββατο 5 Απριλίου 2014. Ο Διαγωνισμός αυτός, που διοργανώνεται από το τμήμα Χημείας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, το οποίο είναι το Ελληνικό εξεταστικό κέντρο, πραγματοποιήθηκε στα Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη στη Θεσσαλονίκη. Αξιοσημείωτη ήταν η συνεισφορά των εθελοντών μαθητών του σχολείου, οι οποίοι όχι μόνο βοήθησαν στη διεξαγωγή όλης της διοργάνωσης αλλά και πραγματοποίησαν ενδιαφέροντα Πειράματα στο Χημείο των Εκπαιδευτηρίων.

Στον Πανευρωπαϊκό Διαγωνισμό Χημείας eChemTest®, ο οποίος έχει ευρύτατη χρήση στον χώρο της επίσημης και άτυπης χημικής εκπαίδευσης, στην Ευρώπη και εκτός των συνόρων της, παίρνουν μέρος μαθητές από πολλές χώρες της Ευρώπης. Οι μαθητές διαγωνίζονται σε ψηφιακές ερωτήσεις διαφόρων τύπων (σωστού-λάθους, πολλαπλής επιλογής, συμπλήρωσης κενού-αριθμών κλπ.), οι οποίες λαμβάνονται τυχαία από μια μεγάλη πανευρωπαϊκή τράπεζα θεμάτων, που αναπτύσσεται από το Ευρωπαϊκό Δίκτυο Χημείας, (αποτελούμενο από τα περισσότερα πανεπιστήμια της Ευρώπης) και στοχεύει στην αποτίμηση γνώσεων και δεξιοτήτων σε θέματα Χημείας. Οι μαθητές που διακρίνονται στο διαγωνισμό αυτό, που γίνεται σε Πανελλήνιο επίπεδο, συμμετέχουν στη συνέχεια στον Πανευρωπαϊκό Διαγωνισμό μαζί με τους μαθητές που έχουν διακριθεί στα υπόλοιπα 10 Ευρωπαϊκά εξεταστικά κέντρα του eChemTest®.

eChemTest2

logo_ECTNA_logo