Δεκ 10

Tοπικός διαγωνισμός EUSO 2011

Ομάδα μαθητών της Β΄ Λυκείου του σχολείου μας και συγκεκριμένα οι μαθητές Ιωαννίδου Τάνια, Ταγιάκας Ραφαήλ και Ψαρρά Ανθή-Ηρώ συμμετείχαν στον προκριματικό τοπικό διαγωνισμό EUSO 2011 και κατέλαβαν τη 2η θέση. Στην προετοιμασία συμμετείχε και η μαθήτρια Μπαλτήρα Χρύσα ως αναπληρωματική. Ο διαγωνισμός αυτός αφορά αποκλειστικά σε πειραματικές και εργαστηριακές δεξιότητες στη Φυσική, τη Χημεία και τη Βιολογία.
Ο διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 27/11/2010 στο εργαστήριο του Ε.Κ.Φ.Ε. Σερρών. Στον διαγωνισμό πήραν μέρος 5 ομάδες μαθητών από 5 Λύκεια του Ν. Σερρών. Την 1η θέση κατέλαβε το Γενικό Λύκειο Σκουτάρεως που θα εκπροσωπήσει το νομό μας στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό για την επιλογή των ομάδων που θα λάβουν μέρος στην 9η Πανευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών – EUSO 2011.