Ασκήσεις στη δομή Επιλογής

Ενδεικτικές ασκήσεις στη Δομή Επιλογής μπορείτε να βρείτε στο σχολικό εγχειρίδιο και στην Τράπεζα Θεμάτων του μαθήματος “Εισαγωγή στις Αρχές της Επιστήμης των Η/Υ“.

Συγκεκριμένα και ενδεικτικά από

1. το σχολικό εγχειρίδιο οι ασκήσεις
    1. Άσκηση 25  Σελίδα 52
    2. Άσκηση 26  Σελίδα 52
    3. Άσκηση 27  Σελίδα 52
    4. Άσκηση 28  Σελίδα 52
  2. την Τράπεζα Θεμάτων του μαθήματος τα παρακάτω θέματα
    1. ΓΗ_Β_ΕΗΥ_0_19355  (ΘΕΜΑ Δ)
    2. ΓΗ_Β_ΕΗΥ_0_19375  (ΘΕΜΑ Δ)
    3. ΓΗ_Β_ΕΗΥ_0_19376  (ΘΕΜΑ Δ)

Σημαντικό βοήθημα για την επίλυση των ασκήσεων θα είναι ένα από τα παρακάτω προγραμματιστικά περιβάλλοντα :

1. On-line Διερμηνευτής
  2. ΓλωσσοΜάθεια (απαιτείται download εφαρμογής)
  3. Διερμηνευτής της Γλώσσας (απαιτείται download εφαρμογής)

Με το πρώτο προγραμματιστικό εργαλείο (On-line Διερμηνευτής) μπορείτε να δημιουργήσετε και ελέγξετε on-line τους δικούς σας αλγόριθμους. Με τα δυο επόμενα προγραμματιστικά εργαλεία (ΓλωσσοΜάθεια και Διερμηνευτής της Γλώσσας) μπορείτε να δημιουργήσετε και ελέγξετε τους δικούς σας αλγόριθμουςαφού πρώτα κατεβάσετε τα πρόγραμματα και τα εκτέλεσετε στον υπολογιστή σας – χωρίς εγκατάσταση – από τις ιστοσελίδες των δημιουργών τους χρησιμοποιώντας τους αντίστοιχους συνδέσμους.

Την ανακοίνωση αυτή μπορείτε να βρείτε και στις ανακοινώσεις στην ηλεκτρονική πλατφόρμα του μαθήματος.

Σχετικά με Αγγελική Χ.

Καθηγήτρια Πληροφορικής ΠΕ86