Εργασία στο μάθημα Εφαρμογές Υπολογιστών από τους μαθητές/τριες της Γ Λυκείου

Στόχος του μαθήματος Εφαρμογές Υπολογιστών είναι να ενισχυθούν οι γνώσεις και οι δεξιότητες Πληροφορικής που έχουν αποκτηθεί από τις προηγούμενες τάξεις και να βοηθηθούν ουσιαστικά οι μαθητές και οι μαθήτριες στην ανάπτυξη της κριτικής σκέψης και στην καλλιέργεια δεξιοτήτων μεθοδολογικού χαρακτήρα.

Κατά το σχολικό έτος 2013-2014, στα πλαίσια του μαθήματος Εφαρμογές Υπολογιστών της Γ Λυκείου, οι μαθητές/τριες χωρίστηκαν σε ομάδες. Κάθε ομάδα ανέλαβε και ολοκλήρωσε συνθετική εργασία, διαθεματικής θεματολογίας.

Για την παρουσίαση των εργασιών, κάθε ομάδα δημιούργησε ιστοσελίδα χρησιμοποιώντας το Weebly, μια on-line εφαρμογή που επιτρέπει, δωρεάν, τη δημιουργία και δημοσίευση ιστοσελίδων. Μπορείτε να επισκεφθείτε και να πλοηγηθείτε στις ιστοσελίδες, πατώντας στους συνδέσμους παρακάτω.

1η συνθετική εργασία : Μνημεία ανά τον κόσμο

2η συνθετική εργασία : Η ιστορία της ένδυσης