League of Legends Team
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Διαδικτυακους Κινδυνους

Η πρόσφατη μαζική διαδικτυακή επίθεση μέσω του λογισμικού WannaCry που κράτησε «ομήρους» εκατοντάδες χιλιάδες υπολογιστές ανά τον κόσμο ανέδειξε για άλλη μια φορά τους κινδύνους που κρύβει η τεχνολογία για όλες τις επιχειρήσεις και τους οργανισμούς. Αυτούς τους σύγχρονους κινδύνους έρχονται να καλύψουν ειδικά προγράμματα ασφάλισης που παρέχουν και στην Ελλάδα ελληνικές ασφαλιστικές.

«Παλιά μια επιχείρηση είχε να καλύψει το εμπόρευμά της, τους χώρους της και τα μηχανήματά της από φυσικές καταστροφές», σημειώνει έμπειρος ασφαλιστικός σύμβουλος στο insider.gr «Κάτι τέτοιο δεν ισχύει πλέον, καθώς οι ψηφιακοί κίνδυνοι αυξάνονται καθημερινά και σε πολλές περιπτώσεις ξεπερνούν και τους φυσικούς κινδύνους, ειδικά σε κλάδος όπως η υγεία, ο τουρισμός, η πληροφορική, το λιανεμπόριο και η τραπεζική».

Υπό αυτό το πλαίσιο πολλές ασφαλιστικές έχουν σχεδιάσει ειδικά προγράμματα που απευθύνονται ειδικά σε επιχειρήσεις που διαχειρίζονται προσωπικά δεδομένα ψηφιακά και αποτελούν τους βασικούς στόχους των hackers που θέλουν να τα χρησιμοποιήσουν είτε για δική τους χρήση, είτε να τα κρατήσουν «ομήρους» για να ζητήσουν λύτρα.

Κάτι παραπάνω από μια ασφάλιση

Τα προγράμματα ασφάλισης διαδικτυακών κινδύνων διαφέρουν από τα «παραδοσιακά» ασφαλιστήρια στο γεγονός ότι όχι μόνο αποζημιώνουν σε περίπτωση κλοπής αλλά προσφέρουν και μια σειρά υπηρεσιών για την αντιμετώπιση της κρίσης που προκαλεί ένα διαδικτυακό χτύπημα ακόμα και το κόστος των ειδικών συμβούλων που θα εκτιμήσουν και θα διαχειριστούν την ζημιά.

Όπως σημειώνουν ασφαλιστικοί παράγοντες, οι πιθανές οικονομικές συνέπειες από μια διαδικτυακή επίθεση είναι πολλές και σοβαρές: κόστος κοινοποιήσεων, εμπειρογνώμονες για τον έλεγχο της ζημιάς, κόστος παρακολούθησης χρήσης στοιχείων, κόστος έρευνας, αστική ευθύνη προς τρίτους, κόστος δυσφήμισης και διακοπή λειτουργίας της επιχείρησης.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα αποτελεί το πρόγραμμα ασφάλισης CyberEdge που προσφέρει η AIG Hellas το οποίο καλύπτει:

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο PAP PAP PAP
19 Μάι 2017

PAP PAP PAP

Συντάκτης: ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ | Κάτω από: Χωρίς κατηγορία
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο SHAPE OF YOU
19 Μάι 2017

SHAPE OF YOU

Συντάκτης: ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ | Κάτω από: Χωρίς κατηγορία

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο League of Legends(Rakan & Xayah)
imgres

Από τη στιγμή που η Riot αποφάσισε πως πλέον οι νέοι champion που θα μπαίνουν στο παιχνίδι θα είναι περισσότερο πολύπλοκοι και θα μπορούν να εξυπηρετούν περισσότερους ρόλους και lanes ή θα έχουν περισσότερες δυνατότητες σε ομαδικό παιχνίδι, είχαμε την εμφάνιση «διττών» χαρακτήρων με αμφιλεγόμενη αποτελεσματικότητα.

Αυτή τη φορά όμως η Riot κάνει κάτι διαφορετικό και αρκετά έξυπνο: στο bottom lane όπου παίζουν πολύ συγκεκριμένα ένας adc και ένα support, προσφέρει για πρώτη φορά μία δυάδα η οποία είναι φτιαγμένη ειδικά για το lane. Ο Rakan είναι ο support και η Xayah είναι ο adc.

Προς το παρόν οι δύο αλληλοσυμπληρούμενοι χαρακτήρες έχουν κάνει την εμφάνισή τους στους beta server του παιχνιδιού από όπου η RIOT βγάζει συμπεράσματα για την αποτελεσματικότητά τους, και κυρίως για το πόσο ισχυροί είναι, και αν θα χρειαστεί να γίνουν “nerf” ακόμα και πριν από την πρώτη τους εμφάνιση στο παιχνίδι.