Δείγματα εξεταστικών θεμάτων για Πιστοποίηση Ελληνομάθειας

Κέντρο Ελληνικής Γλώσσας – Γραμματεία Πιστοποίησης

Καραμαούνα 1 και Πλατεία Σκρα

551 32 Καλαμαριά Θεσσαλονίκη

Τμήμα Στήριξης και Προβολής της Ελληνικής Γλώσσας (Εξετάσεις Ελληνομάθειας):

+30 2313-331 540,

+30 2313-331 541,

+30 2313-331 542

Fax : +30  2313-331 502

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ

Κέντρο Ελληνικής Γλώσσας: centre@komvos.edu.gr

Τμήμα Στήριξης και Προβολής της Ελληνικής Γλώσσας (Εξετάσεις Ελληνομάθειας): ellinomatheia@komvos.edu.gr

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Χωρίς κατηγορία  Με ετικέτα:   , , 15 Δεκεμβρίου 2018 Παναγιωτίδης Σωτήρης

Το πάρκο των Χριστουγέννων στην Αλεξανδρούπολη

Το Πάρκο των Χριστουγέννων, ανανεωμένο και λαμπερό, είναι σχεδόν έτοιμο και σε λίγες ημέρες θα ανοίξει τις πύλες του για να υποδεχτεί μικρούς και μεγάλους!

Τα ξωτικά, οι καλικάτζαροι, ο Ρούντολφ, ο χιονάνθρωπος και το πιο ψηλό αστέρι των εορτών είναι έτοιμα να ξετυλίξουν το πιο όμορφο παραμύθι. Ο Αϊ –Βασίλης περιμένει μικρούς και μεγάλους στο σπίτι του για να γράψουν το γράμμα τους ή να του εκμυστηρευτούν την πιο γλυκιά τους επιθυμία!

Για 8η συνεχή χρονιά το Πάρκο των Χριστουγέννων είναι έτοιμο να μαγέψει τους επισκέπτες του με πολλές δημιουργικές δράσεις και εκπλήξεις που έχουν ετοιμάσει το προσωπικό τον παιδικών σταθμών του δήμου μας, παιχνίδια, μαγειρικές, ατελείωτες βόλτες στον πάγο, πολλή μουσική και συναυλίες ενώ στα κατάλληλα διαμορφωμένα σπιτάκια μπορεί κανείς να απολαύσει ζεστά ροφήματα, λιχουδιές και παραδοσιακά προϊόντα!

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Χωρίς κατηγορία 15 Δεκεμβρίου 2018 ΑΡΑΜΠΑΤΖΙΔΟΥ ΕΥΔΟΞΙΑ

See-sight of Tirane

Οι Δρόμοι των Τιράνων

Τυπικοί Δόμοι Τιράνων.

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Γενικές Πληροφορίες Τιράνων  Με ετικέτα:   3 Δεκεμβρίου 2018 ΝΤΟΒΟΛΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Τίρανα Πολυμέσα

Διάφορα βίντεο από Τίρανα

Δείτε το στο slideshare.net

Όμηρος Σχολείο

Μειονοτικά Σχολεία

Σε κάθε περίπτωση το σχολείο της Χειμάρρας, μαζί με το επίσης ελληνοαλβανικό «Ομηρος» της Κορυτσάς και το Αρσάκειο των Τιράνων έρχεται να καλύψει μέρος των διαρκώς αυξανόμενων αναγκών για την εκμάθηση της ελληνικής γλώσσας στη γείτονα, όχι τόσο στο επίπεδο ομογένειας του Νότου, που καλύπτεται από τα επίσημα ελληνικά σχολεία στις μειονοτικές ζώνες του Αργυροκάστρου και των Αγίων Σαράντα, όσο του ίδιου αλβανικού στοιχείου.

Σε φροντιστήρια

Χιλιάδες Αλβανοί πηγαίνουν σε ιδιωτικά φροντιστήρια για να μάθουν Ελληνικά προσδοκώντας μια δουλειά στις περισσότερες από διακόσιες ελληνικές επιχειρήσεις που δραστηριοποιούνται στη χώρα τους ή την ευκολότερη προσαρμογή τους στην Ελλάδα όπου πηγαινοέρχονται νόμιμα ή παράνομα.

Τέτοια φροντιστήρια λειτουργούν σχεδόν παντού, πλην όμως δεν εκδίδουν επίσημο πιστοποιητικό ελληνομάθειας ώστε να μπορούν οι απόφοιτοι να το χρησιμοποιήσουν.

Πτυχίο Επίσκεψης στην Ελλάδα

Διπλωματικές πηγές επισημαίνουν την ανάγκη ίδρυσης κάποιου κρατικού ιδρύματος, το οποίο θα εκδίδει τέτοια έγγραφα. Επ’ αυτού φέρουν ως παράδειγμα το ιταλικό μορφωτικό ινστιτούτο που έχει παραρτήματα σε όλη την Αλβανία, προσελκύοντας νέους κυρίως που αποφοιτούν έχοντας ως εφόδιο την επίσημη βεβαίωση της γνώσης της ιταλικής γλώσσας.

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Ελληνόφωνα Σχολεία Τιράνων  Με ετικέτα:   27 Νοεμβρίου 2018 ΝΤΟΒΟΛΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Tirana School

Στο πλαίσιο του «Όμηρος»

Ακριβώς για να ξεπεραστεί αυτό το εμπόδιο, όπως και στην περίπτωση της Κορυτσάς, το σχολείο θα λειτουργήσει ως ελληνοαλβανικό στο πλαίσιο του προγράμματος «Ομηρος» που τρέχει για λογαριασμό των δύο χωρών, αλλά χρηματοδοτείται από το ελληνικό Δημόσιο.

Περιλαμβάνει:

• δημοτικό
  • γυμνάσιο

θα διδάσκουν:

1. Έλληνες καθηγητές
  2. Αλβανοί καθηγητές
  3. οι απόφοιτοί του
  4. ομογενείς, ντόπιοι,

με εφόδιο την άριστη γνώση των δύο γλωσσών θα μπορούν να συνεχίσουν τις σπουδές τους στα πανεπιστήμια των δύο χωρών.

International school of Tirana

International School of  Tirane

Tirana International School, established in 1991, is an English-medium international school in Tirana, Albania. Its curriculum, while similar to US schools, contains links to both local culture and i

nternational educational elements. The current enrollment is approximately 200 students from 27 different countries in preK – 12th grade classes. Tirana International Sc

hool is part of Quality Schools International and is accredited by the Middle States Association of Colleges and Schools.

Curriculum

The curriculum focuses on English literacy skills, mathematics, cultural studies, the sciences, computer literacy, art, music, foreign languages (French, Spanish, German, Albanian and Russian) and physical education as part of the regular program. Intensive English classes are provided for those with a limited knowledge of the English language.

TIS offers onsite College Board Advanced Placement courses. AP courses give students the opportunity to earn a credit or advanced standing at most colleges and universities in the United States and Europe.

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Αγγλόφωνα Σχολεία Τιράνων  Με ετικέτα:   27 Νοεμβρίου 2018 ΝΤΟΒΟΛΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ